Ко има већину у Дому народа БиХ?
САРАЈЕВО - Дан након преокрета у Дому народа Парламента БиХ нико се не усуђује да прогнозира како ће убудуће изгледати рад у овом дому и да ли и која групација има већину на својој страни, али је у питању, према многим оцјенама, озбиљан тест за актуелну владајућу коалицију у којој су увелико пољуљани међустраначки односи.
СНСД је, након што је остао без једног делегата у Дому народа на основу одлука суда, изгубио апсолутну контролу у том дому те у Клубу Срба, гдје сада има три функционера - Николу Шпирића, који је замјеник предсједавајућег Дома, затим Средоју Новића и Радована Ковачевића, а преостала два делегата су Желимир Нешковић из СДС-а и Ненад Вуковић из ПДП-а, који је и добио мандат судским путем.
Усљед те промјене дошло је и до прекомпозиције односа, тако да су СДС и ПДП, уз помоћ осталих делегата из опозиционих партија и то ХДЗ-а 1990, ЗНГ-а, СДА, ДФ-а и СБиХ изгласали одлуку о кадровским промјенама у парламентарним комисијама. То их је оснажило да, према неким првим реакцијама, иду чак и на смјену Шпирића и лидера ХДЗ-а БиХ Драгана Човића, који је тренутно на мјесту предсједавајућег Дома у којем је на мјесту другог замјеника Кемал Адемовић из странке Народ и правда која је дио “тројке”, односно владајуће групе партија из реда бошњачког народа на нивоу БиХ.
Шпирић и Новић јуче нису одговарали на телефонске позиве, док је Ковачевић поручио да у овом дому слиједи борба након што су представници мањинске воље српског народа заједно са представницима већинске воље бошњачког одлучили да руше оно што је избор народа у Српској, истичући да не жели да спекулише како ће се одвијати рад у Дому народа.
Вуковић, с друге стране, за “Глас” каже да су показали да постоји довољан број гласова да се могу одлуке у Дому доносити другачије.
- То не значи да је формирана коалиција и искрено говорећи, немамо никакав конкретан договор за наредни период, али је реално да до идуће сједнице Дома буде неког разговора са свима који имају делегате. Наредна сједница, која треба да буде у року од мјесец, треба да да одговор како ће убудуће бити доношене одлуке - нагласио је Вуковић.
То је за сада, додао је, показано на основу стања у комисијама.
- Нажалост, моје колеге из Клуба Срба нису хтјеле да ми допусте да остварим права која имам. Овом већином смо показали да до тога можемо доћи и на други начин, тако да мислим да је преурањено подизати неке велике теме као што је у питању нека већина на нивоу БиХ. За било шта на том нивоу власти је потребна већина у оба дома. То је веома сложена прича о којој се није лако договорити. Желим да будем прецизан у ономе шта је тренутна ситуација, шта можемо објективно очекивати, а шта тешко - рекао је Вуковић.
Он је поновио оно што је у неколико наврата причао док је чекао верификацију мандата у Дому народа, а то је да је циљ смјена Савјета министара БиХ.
- Стојим иза својих ријечи. Мислим да су и они сами показали да је ово најлошији састав Савјета министара. То је потврдио и сам Драган Човић. Ипак, није лако доћи до неког новог сазива који би имао барем најмањи заједнички садржилац пут ка ЕУ - рекао је Вуковић.
Своје виђење изнијели су и други. Лидер ХДЗ-а 1990 и хрватски делегат Илија Цвитановић је означен као “најважнија рука” која ће увелико одлучивати, јер би однос снага почесто могао бити седам напрема седам. Са Цвитановићем нисмо успјели да ступимо у контакт, док је бошњачки делегат из СДА Сафет Софтић на питање медија да ли је могућа реконструкцији Савјека министара рекао да је у овој земљи све могуће, али и признао да су опције за то веома слабе.
У току седмице очекује се и нови састанак лидера владајуће коалиције коју чине СНСД, ХДЗ и странке “тројке” окупљене око СДП-а БиХ.
Правила
Сједнице Дома сазива и дневни ред предлаже предсједавајући Дома, у договору са замјеницима. Предсједавање Драгана Човића завршава 15. фебруара 2025, а на то мјесто долази Никола Шпирић и ту остаје до 15. октобра.
Кворум неопходан за одлучивање у Дому народа чини девет делегата, уз услов да су присутна најмање три бошњачка, три хрватска и три српска делегата.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.