Кинеска фирма која је реконструисала Жељезницу станицу у Новом Саду радиће и у РС
БАЊАЛУКА – Кинеска компанија "China Railway International Co. Ltd" која стоји иза реконструкције Жељезничке станице у Новом Саду чија се надстрешница срушила у петак и усмртила 14 особа, иста је она са којом су Жељезнице Републике Српске и Министарство саобраћаја и веза РС потписали споразум о разумијевању за реконструкцију пруге код нас.
Због тога су директор "Жељезница Републике Српске" Слађан Јовић и министар саобраћаја и веза Недељко Чубриловић љетос боравили у Кини гдје су потписали споразум о разумијевању са овом компанијом, најављујући да би већ од сљедеће године могли почети радови вриједни 100 милиона евра.
Директор "Жељезница РС" Слађан Јовић рекао је за Цапитал да су поучени трагичним искуством какво смо видјели у Новом Саду, одлучни да ће далеко озбиљније разговарати са кинеским извођачима и тврди да ће за сваки дио пројекта струка морати да каже посљедњу ријеч.
"У Новом Саду ће струка дати своје мишљење шта је пошло по злу, гдје су се десили пропусти и ко је за то одговоран и не бих да улазим у та питања. Нећу да коментаришем ништа што се тамо догодило, нити да кажем да нешто до сада није било озбиљно, али поучени овим искуством, од сада ћемо далеко озбиљније разговарати. Сада када видимо шта се догодило у Новом Саду, јасно је да струка мора имати посљедњу ријеч. За све пројекте које ове компаније буду изводиле код нас струка ће морати да се укључи. Стручност је на првом мјесту и сви који су укључени ће на то морати да дају своје мишљење“, каже Јовић.
На питање шта смо на крају потписали са кинеским компанијама, Јовић каже да се ту ради само о споразуму о разумијевању.
"Ми смо њима истакли своје приоритете. Када ће кренути реализација, сада је на Министарству саобраћаја и веза РС и Министарству финансија РС", каже Јовић.
Каже да је планирана санација и модернизација пружних праваца од Јошавке према Приједору и Новом Граду, а након тога и договорена траса између БиХ и Србије од Добоја, Тузле и Зворника до Руме. У овај пројекат се, каже, укључила и Свјетска банка. Као трећи пројекат спомиње и коридор Вц и то дионицу на потезу од Шамца до улаза у Маглај. Јовић каже да нема информације колика би била вриједност ових пројеката, те да ће се то знати када се заврше пројекти.
Крајем маја ове године, Јовић и Чубриловић састали су се са представницима компаније Цхина Раилwаy Интернатионал Цо. Лтд, а у јавност је досјела информација да је ова компанија која се бави изградњом жељезничке инфраструктуре "озбиљно заинтересована" за инвестиције у жељезнички саобраћај у Српској.
Чубриловић је са другом кинеском компанијом QQiqihar Rolling Stock Co.LTD (CRRC) у септембру прошле године потписао меморандум о "сарадњи на јачању и унапређењу радионичких капацитета" Жељезница РС чиме су створени услови за набавку локомотива и вагона од ове кинеске компаније.
Стручна јавност је тада упозоравала да се ради о неравноправној набавци која искључује конкуренцију.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.