Кајганић: Радимо и на пријави против ЦИК-а

Срна
Foto: Архива

САРАЈЕВО - Тужилаштво БиХ надлежно је за Предсједништво и Парламентарну скупштину БиХ, када је ријеч о пријавама у вези са општим изборима по приговорима Централне изборне комисије БиХ, а ради и на предмету пријаве против ЦИК-а БиХ, изјавио је данас новоименовани главни тужилац БиХ Миланко Кајганић.

Кајганић је појаснио да, евентуално може постојати проширење надлежности, али да је основна, изворна надлежност - ниво БиХ.

"Тужилаштво БиХ не одлучује о надлежности, него је она прецизирана законима БиХ и Законом о Суду БиХ", рекао је Кајганић новинарима у Сарајеву.

Он је напоменуо да је потребно учинити све да се обезбиједи интегритет избора у БиХ, те да су у неколико наврата одржани састанци свих тужилаштава у БиХ.

Кајганић је навео да су све пријаве распоређене тужиоцима.

"Када буде потребе за било каквом судском наредбом, Суда БиХ ће одбити наше захтјеве ако нисмо надлежни", рекао је Кајганић.

Он је додао да су се договорили да Суд и Тужилаштво заједнички раде и да им је у интересу да обезбиједе доказе.

"Радимо на свакој пријави која је достављена у рад Тужилаштву БиХ и више се неће десити да ће бити предмета у којима нису донесене одлуке, а дошло се до наредног изборног циклуса", истакао је Кајганић.

Он је нагласио да, упркос одређеним надлежностима, Тужилаштву БиХ се достављају пријаве чак и за локалне изборе.

Одговарајући на питање да ли је било тужилачких интервенција током изборног дана 2. октобра, он је рекао да не жели да оцјењује изборни процес јер је за то надлежан ЦИК.

"Тужилаштво је заједно са осталима предузело све, ја сам одредио дежурне тужиоце по регионалним канцеларијама Агенције за истраге и заштиту БиХ. Заплијењени су листићи који су били попуњени и унесени прије отварања гласачког мјеста", рекао је Кајганић.

Он је напоменуо да су тужиоци распоређени из превентивних разлога.

"Било је пријава, али сачекаћемо ЦИК да нас обавијести о свим нерегуларностима", рекао је Кајганић и додао да су надлежност Тужилаштва БиХ искључиво кривична дјела, а не прекршаји.

Он је рекао да су ЦИК и друге институције, као и појединци, доставили одређени број пријава у вези са општим изборима.

"Негдје око 27 пријава је било и свакодневно долазе, а тужилац који је добио пријаву која се односи на ЦИК сматра да је потребно извршити хитне радње како би се донијела тужилачка одлука, и то је једини разлог зашто јавност мисли да се у неким предметима поступа хитније, а у неким мање хитно. Тужилац аутоматском додјелом предмета одлучује о предмету и разматра све како би могао да донесе одлуку", објаснио је Кајганић.

Коментаришући то што је на данашњој сједници ВСТС-а било и критика док је излагао свој експозе, он је рекао да га то није изненадило и да му критика помаже више него подршка.

"Био сам спреман и сматрам да сам одговорио на сва питања која су ми била постављена", додао је Кајганић.

Говорећи о случају Павловић банке, он је нагласио да, упркос ургенцијама, Тужилаштво Србије још није доставило одређену документацију потребну тужиоцима.

"Што се тиче сарадње са тужилаштвима у региону, прошле седмице смо имали регионалну конференцију у Београду", подсјетио је Кајганић.

Он је оцијенио да је та сарадња добра, али да се труде да буде још боља.

"Тужилаштво у конкрентом предмету није добило одговор по замолници за међународну правну помоћ, али је иначе сарадња одлична, нарочито у предметима организованог криминала. Лица која се баве криминалом користе чињеницу двојног држављанства", навео је Кајганић.

Коментаришући посљедњи извјештај Европске комисије у којем је оцијењено да је правосуђе у БиХ под политичким притиском, он је рекао да га у том извјештају интересује дио који се односи на Тужилаштво.

"Радимо на испуњавању наших задатака и оних ствари које су препознате да нису добре и гдје постоји простор за побољшање", сматра Кајганић.

Он је нагласио да у БиХ није све до Тужилаштва, те да је његов фокус на томе да сви заједно раде.

"Ако буде квалитетних извјештаја полицијских агенција, Тужилаштво ће процесуирати, биће предмета, а имали смо почетком септембра оних који се односе на високу корупцију и биће значајних предмета организованог криминала јер нема организованог криминала без корупције", истакао је Кајганић.

Кајганић ће на дужност ступити 1. новембра.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана