Јохан Сатлер критиковао званичнике у БиХ: Мигрантска криза зауставља европски пут БиХ
САРАЈЕВО, БАЊАЛУКА - Мигранти су поново главна тема у земљи, а лоше управљање кризом постало је и омча око врата БиХ на европском путу. Поред 14, већ постојећих услова, ситуација са мигрантима намеће се као још једна препрека за добијање кандидатског статуса.
На ово је упозорио и амбасадор ЕУ у БиХ Јохан Сатлер, који је рекао да је мигрантска криза показала многе нефункционалности институција БиХ.
- Државе чланице ће оцјењивати капацитете и у погледу управљања са осам или девет хиљада миграната. Ја ћу први заговарати кандидатски статус, али морамо видјети и рад на 14 приоритета. Двије године су ту та питања, али је врло мало напретка - истакао је Сатлер.
Да је ситуација на европском путу, али и борба са мигрантском кризом, лоша, сагласни су и чланови Заједничке комисије за европске интеграције, али и стручњаци за међународне односе.
Члан Комисије Лазар Продановић каже за “Глас Српске” да би институције требало да покажу боље резултате у спровођењу политике када је ријеч о питању миграције и да треба учинити све да би одговор на кризу био адекватан. Коментаришући замор грађана од многих услова на европском путу Продановић каже да се грађани уморни од очекивања да политичари пруже добар одговор на многа питања.
- Постоји апсолутан консензус свих странака у БиХ у погледу европских интеграција, али ми стојимо веома лоше на том путу. Странке које чине власт треба да постигну минимум компромиса да би био ријешен бар један од услова, да бисмо у што скоријем периоду добили бар кандидатски статус - истакао је Продановић.
Он додаје да би додатно условљавање закомпликовало већ усложњене односе, али да БиХ има међународне обавезе које мора да испуњава.
- Стање је лоше и потпуно неизвјесно. Тек када бисмо испунили бар дио од оних 14 услова, мислим да би процеси у БиХ кренули узлазном путањом и да бисмо се лакше носили с многим кризама - закључио је Продановић.
Са њим је сагласан и његов колега из комисије Бранислав Бореновић, који је за “Глас Српске” рекао да је мигрантска криза показала све недостатке функционисања институција те да је европски пут тренутно заустављен.
- Ми смо од институција ЕУ добили огроман новац, а нико не зна на шта је он потрошен. И ту влада једно лицемјерје с обје стране. Политичари узимају новац, а не раде ништа на испуњавању услова, док ЕУ даје новац и поред тога што често критикује процесе унутар БиХ - истакао је Бореновић.
Говорећи о могућности да комисија нешто учини у погледу поправљања ситуације, Бореновић истиче да је то мало вјероватно, узимајући у обзир да већину у комисији имају они који чине извршну власт.
Није изненађење
Професор међународних односа на Факултету политичких наука Милош Шолаја рекао је да нови услов на европском путу није изненађење, јер ЕУ од потенцијалних чланица тражи да побољшају своју политику на пољу људских права, политике, али и безбједности.
- Ово се могло очекивати. И да нико није упозорио било је јасно да би ЕУ имала замјерке када је ријеч о овом питању и да би представљало кочницу на том путу - истакао је Шолаја.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.