Име Српске и даље „трн у оку“

О.Т.
Име Српске и даље „трн у оку“

Име Републике Српске и даље је „трн у оку“ појединим функционерима из Федерације БиХ, који не пропуштају прилику да га оспоре и наново проблематизују.

Посљедњи у низу је Рефик Лендо, потпредсједник Федерације БиХ, који је име Српске ставио у исту раван са питањем Уставног суда БиХ.

- Aко Милорад Додик (предсједник Републике Српске), буде тражио да се разговара о Уставном суду БиХ који је дејтонска категорија, онда  ће се отворити питање назива Републике Српске – рекао је Лендо.

Источна ФБиХ

Подсјећамо, напади на назив Српске се дешавају спорадично али континуирано. Оспоравање је посебно наглашено након хашких пресуда првом предсједнику Српске Радовану Караџићу и некадашњем команданту Главног штаба Војске Српске Ратку Младићу. Други удар на име Републике услиједио је након 2015. године и пресуде Уставног суда БиХ у којој је оспорен 9. јануар као Дан Српске. По истој матрици, најављено је оспоравање имена Српске јер се са њим „не идентификују припадници несрпских народа“, те оно, према гласовима из Федерације, омогућава доминацију Срба над другима.

Сљедеће, 2016. године, Ненад Кецмановић, у том тренутку савјетник предсједника Српске, у свом ауторском тексту предвиђа да ће се име Српске оспорити управо путем Уставног суда БиХ, те иде даље и предвиђа да ће предложено име бити „Источна Федерација БиХ“.

- Нови циклус ревизије Дејтонског споразума неће више бити у режији инополитичара него иноправника. Републици Српској пријети промјена имена. Ко не вјерује, гледаће – поручио је Кецмановић у поменутом тексту.

Призивање силе

Са друге стране, из СДА су у јавност гурали име "Република Српска, Бошњачка и Хрватска", а најгласнији заговорник корекције имена годинама је професор Факултета политичких наука у Сарајеву, Суад Куртћехајић.

На скупу Форума бошњачких интелектуалаца, 14. децембра 2015, Ибрахим Бушатлија, географ и члан Академије наука БиХ је бурно реаговао на Куртћехајићево заговарање „промјене имена Српске правним путем”, те истакао силу као ефикасније рјешење зацртаних жеља.

– Ми правним поступцима не можемо више ништа направити. Ми се морамо упитати – имамо ли ми силе или немамо? Ако смо спремни признати да немамо силе, наставимо се играти правно. Али ја сматрам да ми силе имамо и да наш војни и обавјештајни естаблишмент треба поручити Бањалуци – будете ли правили државу, добићете рат – рекао је тада Бушатлија.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана