Има ли опозиција "играча" за највеће домете?

Маријана Миљић Бјеловук
Има ли опозиција "играча" за највеће домете?

БАЊАЛУКА - СДС и ПДП најавили су кадровске промјене на челу партија, а аналитичари наводе да оне, највјероватније, неће довести до обједињавања опозиције и избора заједничког кандидата из тог блока који би могао да побиједи лидера СНСД-а Милорада Додика на општим изборима 2026. године.

Додик је у изборној ноћи, након локалних избора почетком октобра саопштио да ће бити кандидат за предсједника Српске 2026. године.

- На крилима овог доброг изборног резултата могу да кажем да ћу бити кандидат за предсједника - поручио је тада Додик.

Највеће опозиционе странке након сумирања резултата на локалу најављују потенцијалне промјене на челу партија па је тако лидер СДС-а Милан Миличевић саопштио да даје мандат предсједника на преиспитивање Главном одбору.

- Ако не добијем подршку, даћу оставку, а СДС након тога иде на унутарстраначке изборе - рекао је Миличевић.

Са друге стране и лидер ПДП-а Бранислав Бореновић је прије десетак дана након сједнице Предсједништва странке најавио да почињу избори за новог предсједника те партије. Тада је саопштио и да он неће бити кандидат јер и нема право да буде поново биран за лидера ПДП-а на основу Статута партије.

Као потенцијални насљедници Бореновића у медијима су спомињани потпредсједник ПДП-а Игор Црнадак те генерални секретар странке Ненад Вуковић. Црнадак у петак није желио да прича о овој теми, док је Вуковић навео да је правилником дефинисано да општински и градски одбори предлажу кандидате за предсједника, који на крају прихватају или одбијају кандидатуру.

- Мораћемо још сачекати да видимо у којем смјеру ће све ићи - казао је “Гласу” Вуковић.

Поред њих као потенцијални лидер ПДП-а спомињан је и предсједник Градског одбора ПДП-а Бањалука те реизабрани градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић, а он та нагађања није потврдио нити демантовао.

Аналитичари наглашавају да је тешко сада процијенити са каквим снагама би опозиција могла на опште изборе за мање од двије године, али подвлаче да су досадашњи покушаји тог блока да пронађу и истуре лидера који би обједињавао све опозиционе снаге у Српској били безуспјешни.

- Без обзира на то кога да изаберу као лидера опозиције он неће постићи неки бољи резултат када је ријеч о обједињавању опозиције. Тешко ће пронаћи једно конкретно, јако те харизматично име које би могло да изађе на црту прије свега Додику, али и осталим кандидатима из редова владајуће коалиције. Додуше остали им и нису толико проблем колико сам Додик - казао је “Гласу Српске” аналитичар Младен Бубоњић.

Наглашава и да искуства показују да је у прошлости било могуће побиједити владајуће кандидате, а примјер је Младен Иванић (ПДП), који је 2014. побиједио у трци за српског члана Предсједништва БиХ. У тренутној ситуацији када је опозиција разједињена, наводи Бубоњић, тешко ће понудити неког кандидата који би могао да изађе на црту Додику.

- Свакако у обзир треба да узмемо и специфичност политичког система у БиХ, а посебно у Српској, гдје људи не гласају толико за кандидате колико за политичку опцију. То су најчешће сигурни гласови јер постоји наклоност ка појединим партијама, а ту су и они који морају да гласају за одређене странке. Када све то саберемо, СНСД најбоље генерише ту моћ и најбоље каналише те струје унутар коалиције - казао је Бубоњић.

Опозиција, наглашава он, како је сишла са трона безуспјешно покушава да поврати монопол над наративом о националном заштитнику, што је, како наводи, Додик преузео. На крају поручује да без обзира на то ко год буде изабран, неће значајније направити разлику.

- Све претходно набројано тиче се једног идеал-типског условно речено окружења и околности које неће бити ремећене процесима који се тренутно воде. Ту је прије свега процес пред Судом БиХ Додику и постојеће, али и најављене санкције, намјера наметања закона. Због тога је незахвално прогнозирати шта ће се десити до краја године у друштвенополитичком контексту, а камоли за двије године - наводи Бубоњић.

Амбиције

Младен Бубоњић наводи да је упркос силном паду, осипању и расипању, СДС највећа и најјача опозициона парија у Српској.

- Они су својеврсни темељ Српске и такви су у очима гласача. Сумњам да би дозволили, због таквог политичког значаја, да било ко други око којег није постигнут општи консензус исплива као неки лидер. Драшко Станивуковић показује амбиције на том пољу, али због свих спекулација о симбиози са СНСД-ом и свега осталог изгубио је наклоност не само међу лидерима опозиције, већ и међу опозиционим гласачима - казао је Бубоњић.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана