Ефикаснија администрација и даље само на папиру

Маријана Миљић Бјеловук
Ефикаснија администрација и даље само на папиру

САРАЈЕВО - БиХ није постигла значајан напредак ка стварању модерне јавне управе ни у првој половини ове године, а доказ за то је и податак да је реализовано свега 1,68 одсто више активности него на крају 2023. године. Наведено је то у полугодишњем извјештају о имплементацији Акционог плана Стратешког оквира за реформу јавне управе БиХ 2018-2027. године.

- Полугодишње мјерење оствареног напретка у спровођењу акционог плана за реформу јавне управе показује да је до почетка јула 2024. укупно спроведено 17,47 одсто активности из плана, што је за 1,68 одсто више него на крају 2023. године - стоји у поменутом извјештају.

Такође, у истом документу наведено је да је у првој половини године дјелимично реализовано 5,58 одсто активности, што је за 0,73 одсто мање него на крају 2023, док проценат оних мјера које нису реализоване износи 76,95 одсто и смањен је у односу на претходни извјештајни период за 0,93 одсто.

Посматрано по нивоима администрације институције Српске су до сада оствариле најбољи резултат, јер су у потпуности спровеле 28 активности, дјелимично шест, док је 100 активности остало неиспуњено.

- Институције на нивоу БиХ, као и оне у ФБиХ и Брчко дистрикту у цијелости су спровеле по 22 активности. Заједничке институције дјелимично су спровеле девет активности, док је 105 још неиспуњено - наведено је у извјештају. 
Када је ријеч о ФБиХ тамо је дјелимично спроведено осам активности, а 104 неиспуњене, док је у Брчком спроведено седам активности, а 105 још није реализовано.

Кључни ризик за спровођење реформе, наглашено је у документу, остаје нефункционисање Фонда за реформу јавне управе, као и недовољно средстава за имплементацију Акционог плана за реформу јавне управе.

- Потребно је што прије довршити и усвојити ревидирани акциони план за реформу јавне управе и почети његову имплементацију. Осим тога треба осигурати и деблокаду Фонда за реформу јавне управе, у којем се налази неискоришћени новац за реализацију реформских активности те осигурати веће учешће у ПАР фонду из донација и домаћих средстава с циљем имплементације ревидираног Акционог плана за реформу јавне управе када документ буде усвојен - стоји у извјештају.

Посматрајући напредак по стубовима реформе у првој половини 2024. године, видљиво је да област управљања јавним финансијама у којој је испуњено 100 одсто активности биљежи и даље најбољи резултат.
- Ријеч је о најмањој области у којој су активности фокусиране на припрему засебног стратешког и планског документа о управљању јавним финансијама, као и стратегија за појединачне управне нивое - наведено је у документу. 

ПРЕПОРУКЕ

У извјештају о имплементацији Акционог плана Стратешког оквира за реформу јавне управе БиХ на једном мјесту сабране су и препоруке које треба да реализују надлежне институције у овој области. Између осталих наведено је да Парламент БиХ треба да измијени Закон о омбудсману да би била елиминисана директна интервенција извршне власти у одобравању буџета Институције омбудсмана и осигурана потпуна финансијска независност ове институције.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана