Додик: Одлука Европске комисије руши једини консензус између три народа

Срна
Додик: Одлука Европске комисије руши једини консензус између три народа

БАЊАЛУКА - Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да одлука Европске комисије да препоручи статус кандидата за Украјину, а изостави БиХ, руши једини консензус између Срба, Хрвата и муслимана у БиХ, те истакао да тај потез тјера на размишљање да ли је европски пут једини којим би требало ићи.

- Та одлука нас са правом тјера на размишљање да ли је европски пут једини пут којим би требало да идемо. Ако је одлука о Украјини руковођена актуелним дешавањима тамо, не могу да не питам да ли је 93.000 погинулих у БиХ мало за „европске“ критеријуме? - навео је Додик на „Твитеру“.

Он је нагласио да се од БиХ очекује да испуњава услове које тренутно не испуњавају ни неке чланице, а, са друге стране, предлаже се кандидатски статус за државу на чијој територији трају оружани сукоби.

- Ако је то ЕУ којој смо тежили, онда хвала на таквој ЕУ! - поручио је Додик.

Раније је Европска комисија саопштила да је препоручила да се Украјини и Молдавији додијели статус кандидата као симболичан корак на дугом путу ка чланству у ЕУ. Одлуку о томе ће донијети лидери ЕУ у четвртак и петак, 23. и 24. јуна.

Након што је предложен кандидатски статус за Украјину и Молдавију, а изостављена БиХ, из Европске комисије тврде да су процес и критеријуми за улазак у ЕУ „исти за све“. На питање Срне да ли уопште постоје критеријуми за кандидатски статус и чланство и, ако постоје, који су или постоје услови само за БиХ, из Европске комисије су одговорили да је тај процес „наравно, исти за све јер се заснива на сопственим заслугама“.

Из Европске комисије су навели да у ЕУ морају видјети напредак у погледу 14 кључних приоритета да би БиХ добила кандидатски статус чланство за ЕУ.

На питање према којим условима и меритуму се говори о кандидатском статусу за Молдавију и Украјину, из Комисије су одговорили да су се свим тим питањима позабавили предсједник Комисије Урсула фон дер Лајен и комесар ЕУ за проширење Оливер Вархељи на конференцији за новинаре, укључујући БиХ, гдје треба видјети напредак у погледу 14 кључних приоритета идентификованих у Мишљењу Комисије и одобрених од Савјета.

Посљедња земља која је примљена у ЕУ је Хрватска 2013. године, а процес разматрања захтјева за чланство је трајао десет година.

Албанија је добила статус кандидата 2014. године, док је Турска тај статус добила још 1999. године, али ни једна од ових земаља још није постала чланица ЕУ.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана