Додик: Малигна улога СДА, сарадња са партнерима на нивоу БиХ добра

Срна
Додик: Малигна улога СДА, сарадња са партнерима на нивоу БиХ добра

БАЊАЛУКА - Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да има добру сарадњу са странкама које чине владајућу структуру на нивоу БиХ, оцијенивши да је улога СДА у БиХ малигна јер је радила на стварању система који је требао све да подреди њима.

Додик је рекао да је СДА такве ствари радила преко Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ у којој је био знатан број Срба које су они заврбовали, плаћали, пружали услуге и друго.

“Улога СДА је била управо та и то смо гледали. Политички гледано, то је ишло и на штету Бошњака, односно муслимана у БиХ. Ови нови људи који су дошли нису нам непознати, нису непознати ни њихови односи. Реторички гледано, има ту неких добрих ствари које можемо да чујемо и различитости од претходних”, навео је Додик.

Политички гледано, истиче он, то је скоро иста политика која неће да уважи слово Дејтона и Устав.

“Они и даље говоре апстрактно о БиХ умјесто да покушају да кажу:жхајде да видимо шта је овде законито, шта је уставнож па да нас придобију да причамо о томе”, рекао је Додик вечерас за РТРС.

Он је додао да је остала иста реторика и када је ријеч о пројектима као што је “Бук-Бијела”, изградња аеродрома у Требињу и гасне конекције са Србијом.

“Још сам ту да дамо неко вријеме да људи то прихвате. Знам да им је сада тешко до формирања владе и не желим да им правим неке веће проблеме. Али, ако се настави са истом политиком ми ћемо бити још ригоризнији у томе. Ако БиХ спречава да ми добијемо само мали папир који дозвољава да испод ријеке Дрине прође цијев која треба да снабдијева цијелу Републику Српску, њену привреду и становништво јефтиним гасом који смо обезбиједили, а тиме и значајне инвестиције, онда шта ће нама БиХ?”, упитао је Додик.

Он је нагласио да никада није зауставио ниједан пројекат у Федерацији БиХ /ФБиХ/, док се тренутно врши притисак на странце да се Српској зауставе одређена средства ЕУ за градњу Коридора “Пет це”.

“Премијер Српске /Радован Вишковић/ данас је у Кини и преговара о томе да се релација ауто-пута од Добоја од Вукосавља да једној кинеској компанији под концесију и да она то гради. Још боље него овај европски аранжман, дакле ми имамо алтернативу”, поручио је Додик.

Он је поновио да ће дати сагласност на пројекте у ФБиХ, али да не жели да види да било ко зауставља пројекте Републике Српске.

 

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је Република Српска економски и политички стабилна, показује се као добро мјесто за инвестирање, а показала је и способност да на најбољи начин одговори на глобалне изазове, упркос појединим критикама заснованим на лажној перцепцији.
Додик је истакао да Српска има боље показатеље од Федерације БиХ, која нема консолидовани извјештај јер су им надлежности подијељене на кантонални и федерални ниво.

Он је нагласио да Српска консолидовано исказује све јавне рачуне и да је важно да има егзактне, јасне и све боље показатеље.

“Задовољан сам чињеницом да смо имали повећан извоз за 8,8 одсто у прва два мјесеца из Српске, а увоз шест одсто. До сада смо имали ситуацију да је већи увоз него извоз. Покривеност увоза извозом је 92,3 одсто, а прије десет, 15 година покривеност је била 36 одсто, што несумњиво говори о повећању”, рекао је Додик вечерас за РТРС.

Он је напоменуо да је прошле године инфлација износила око 12 одсто, да је Српска интервенисала са одређеним повећањима, те да је и овогодишњим буџетом предвиђено повећање плата и пензија.

“Повећање плата од пет одсто се већ исплаћује, као и пензија за око 14 одсто, а више од 13 одсто су повећања издвајања за борачке категорије”, навео је Додик.

Да је економија Српске стабилна, додао је Додик, показује и чињеница да је привреда Републике Српске у прошлој години обрачунала три милијарде КМ добити.

Предсједник Српске је истакао и да је Српска безбједна, да се обрачунава са организованим криминалом који је у транзиту најчешће везан за наркотике или миграције.

“Република Српска се показује као добро мјесто за инвестирање. У посљедње вријеме имамо неколико постављених камена темељаца за изградњу фабрика. Преговара се да у Прњавор дође једна њемачка компанија која ће запослити више од 900 људи”, навео је Додик.

Он је додао да се много улагало и у Требиње које је постало једна од најбољих дестинација за одмор, а што су оцијениле релевантне стране агенције, као што су оцијениле и да је Српска седма у Европи по жељености живљења.

Додик је поновио да низ параметара утиче на добар рејтинг Српске, попут најниже цијене електричне енергије која утиче на социјални статус људи, али и конкурентност привреде.

“Данас се Бањалука припрема за догађај који ће одредити њену новију историју, а то је тениски турнир жСрпска опенж. Све ће бити спремно 12. априла, може да прими најбоље тенисере свијета, предвођене Новаком Ђоковићем”, истакао је Додик.

Он је додао да влада велики интерес за овај турнир, али да није било могуће направити терен већи од шест хиљада мјеста колико је предвиђено.

“Највеће добро ће имати град, али и Република у цјелини и требамо бити једнако поносни без обзира на то да ли смо успјели доћи до карата”, напоменуо је Додик.

Он је констатовао да се заједничким снагама републичких и градских власти приступило изградњи инфраструктуре за овај турнир.

Додик је нагласио да је Бањалуци потребна и концертна и оперска дворана која ће сигурно бити изграђена, јер Српска има своју филхармонију.

Он је најавио да ће бити изграђено и ново национално позориште, као и зграда Народне скупштине и конгресни центар на мјесту гдје је тренутно градски стадион који ће бити поново грађен.

“Бањалуци то треба, овај град је пожељна дестинација коју многи желе да виде и посјете. У посљедње вријеме имамо 500.000 путника на бањалучком Аеродрому, раније је било до 30.000 на годишњем нивоу”, рекао је Додик и додао да се ради на идејном рјешењу новог аеродрома који би задовољио потребе у наредних 50 година.  

Додик: Изричит став власти Српске да се поштују њена права

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да Република Српска има висок степен самосталности у односу на БиХ и истакао значај изричитог става власти Српске којим се захтијева да се поштује Српска и њена права.
Додик је рекао да су званичници Српске на страни свјетске праксе која говори да се поштује међународно право, те напоменуо да данас не би постојала Република Српска да је било попуштања.

Он је истакао да је Република Српска успјела и да живи живот независне државе, кореспондира у БиХ тамо гдје је њен интерес, док је БиХ немогућа јер се у њој догодила прекомјерна интервенција странаца.

“Тајминг за БиХ, могућу, је пропао. Странци су забрљали до те мјере да је ово непоправљиво. Ово ће моћи да траје само док смо спремни да трпимо или да се мирно разиђемо”, поручио је Додик.

Он је рекао да је Република Српска мала, али је њен значај управо у томе што је дио Дејтонског мировног споразума према којем је самостална.

“Велике земље немају обичај да слушају мале, него сматрају да треба да им буду поданици и потчињени, те сам научио да у политици једино могу да вас чују ако галамите, тако да ми је драго када сам чуо да је /амерички државни секретар Ентони/ Блинкен о мени нешто говорио, јер сам изненађен да он уопште зна да постојим”, рекао је Додик вечерас за РТРС.

Он је рекао и да је прекид сарадње Владе Српске са амбасадама Велике Британије и САД у БиХ услиједио због њиховог израженог непријатељства према Републици Српској.

“Годинама смо гледали, трпјели и покушавали као Република рећи да нисмо такви, али сви наши апели су се завршавали са њиховим још већим лошим захтјевима према нама и лошим квалификацијама о нама”, рекао је Додик.

Он је навео да посљедњи примјер мијешања странаца у унутрашња питања БиХ јесте питање имовине кроз пресуде Уставног суда БиХ.

“Уставни суд БиХ у којем сједе стране судије каже да се имовина регулише на нивоу БиХ и тај исти амерички амбасадор /Мајкл Марфи/ каже да треба поштовати одлуке Уставног суда БиХ. Јавно кажем, јер је непоштовање одлуке кривично дјело, да нећу да поштујем. Дирнули сте имовину Републике Српске, дирнули сте нешто што не може да буде предмет разговора јер је то питање ријешено Уставом БиХ”, нагласио је Додик.

Он је рекао да све то схвата као организован покушај подривања Републике Српске с циљем отимања имовине, те поручио да о том питању неће разговарати.

“Зато ћемо им рећи: док ова генерација живи и док је Милорад Додик предсједник, скидајте то с дневног реда или ћемо ми донијети неке наше одлуке. Наша одлука је позната - Република Српска је постојала прије оружаних сукоба. Република Српска и српски народ сматрају да имамо право на своју државу и ми смо Српску формирали као независну државу 1992. године. Тада није било одлуке о независној БиХ”, истакао је Додик.

Он је подсјетио да се није поштовао став српског народа када је спроведен илегални референдум о такозваној независности БиХ, те указао на Женевске принципе који говоре о функционалности БиХ.

“Стране које могу да мијењају Дејтонски мировни споразум су Република Српска и Федерација, а не БиХ. Они су креацијом високог представника, дајући му овлаштења која не постоје и одлукама Уставног суда БиХ креирали сасвим нешто друго и тако погазили међународно право. Зашто се ја онда не бих вратио на претходни статус, а то је независна Република Српска или ћемо сјести и договорити се. Ово што имамо није одрживо, јер су отете надлежности Републици Српској”, нагласио је Додик.

Додик сматра да је арогантан и поступак одређених држава које су њега и друге функционере Републике Српске ставиле на црну листу.

“То говори о томе да само треба да омрзнете такве системе, као што је Британија, када могу на бази неких потпуно тривијалних ствари да донесу оцјену о некоме. Најгоре је што они сматрају да имају право да ураде такве ствари и да онда дођу овде и састају се са вама”, рекао је Додик.

Говорећи о сарадњи са Кином, Додик је навео да Република Српска није хтјела да остане без алтернативе, те оцијенио да је давно истрошена прича да је ЕУ једина алтернатива.

“Оно што морамо да урадимо у контексту у којем постојимо као Република Српска јесте да покушамо одржати добре односе са Европом, која не слуша и сматра да смо ми овдје њихов експеримент, да треба да дамо свој суверенитет за ништа”, рекао је Додик.

Када је ријеч о увођењу кривичног дјела клевета и увреда у Кривични законик Републике Српске, Додик је навео да је то усмјерено на заштиту правог и истинског новинарства, те дизање дигнитета новинарског пера.

“Прије неколико година покушали смо да уведемо мало реда у то, након тога Европа је то учинила, јер то је до те мјере отишло, загађено, да сви, да не кажем какви, користе медијски простор, злоупотребљавају и људима наносе велику штету. Нико не брани никоме да се бави истином”, истакао је Додик, додајући да 20 земаља ЕУ има исто или ригоризније законско рјешење од оног које је предвиђено у Српској.

Он је додао да су клевета и увреда постале саставни дио извјештавања и писања појединаца који су недоступни судовима пред којима би требало да одговарају за изнесене тврдње.

“Закон треба доносити и мијењати, али нисам спреман слушати оне који су изашли из реалног свијета”, поручио је Додик.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана