Бошњачка елита поново спремна да жртвује мир

Вељко Зељковић
Бошњачка елита поново спремна да жртвује мир

САРАЈЕВО - Поруке да би пробосанске снаге, уз помоћ САД и Кристијана Шмита, требало да наставе са ескалацијом политичких (не)прилика у БиХ, односно конфронтацијом са властима у Бањалуци, откривају ко у ствари ради на дестабилизацији земље, али и да је крајни циљ тих здружених снага укидање Републике Српске.

Сматрају ово саговорници “Гласа Српске”, осврћући се на анализу, односно препоруке које је објавио декан Факултета политичких наука Универзитета у Сарајеву Сеад Турчало, у којима износи мишљење на који би начин требало ријешити политичке проблеме, односно питање Републике Српске која је, према његовим наводима, главни кочничар напретка БиХ.

Како су истакли саговорници “Гласа Српске” и овај примјер показује колико је сарајевско друштво постало болесно, а бошњачке политичке и интелектуалне елите опасне, док све отвореније показују да би поново жртвовале мир и стабилност.

На овај начин, како кажу, још једном се показало и ко у ствари стоји иза свих досадашњих криза у БиХ, али и да очигледно постоји план да се она свјесно дигне на још већи ниво, како би се направио додатни политички, али и финансијски притисак на Српску, који би требало да доведу до њене демонтаже. Сматрају и да ови нови позиви да се у све ово укључе медији, али и САД и ОХР, те констатације како је идеално вријеме за тако нешто, показује да се бошњачкој елити очигледно жури да искористи тренутно негативни имиџ који Српска има међу појединим западним земљама.    

Фрустрираност

Према ријечима правника Огњена Тадића, професор Турчало, али и његови истомишљеници попут Сенадина Лавића и Суада Куртћехајића показују отворену фрустрираност тиме што је у процесу приближавања БиХ Европској унији, Српска све јача, а не све слабија како су очекивали и прижељкивали.

- Због тога им се чини да је европски пут БиХ потпуно промашен. Нису у стању да схвате да су заправо промашене њихове жеље. Оваквим причама они покушавају да врате БиХ на почетак европског пута и да још једном, у већ виђеном кругу политичких процеса, покушају укинути Српску. Дакле, Турчалов текст је приједлог како прећи пут ниоткуда ни до чега - каже Тадић.

Сматра и да су ставови декана Факултета политичких наука Универзитета у Сарајеву посљедица болесног сарајевског друштва које пружа отпор оздрављењу, ослобођењу и еманципацији дејтонске БиХ, а што, како додаје, само користе поједини странци да би оправдали наставак својих потпуно непотребних мандата.

- Тако цијела БиХ, од мора до Саве и од Дрине до Уне, трпи самодопадност, самодовољност и себичност сарајевске чаршијске елите која ужива у поданичком статусу захваљујући коме већ три деценије не ствара ништа вриједно, јер довољно јој је то што лагодно преживљава на страним донацијама и апанажама - поручио је Тадић.

Опасна прича

Професор геополитике Срђан Перишић сматра да ова анализа представља препоруку како и шта даље да раде бошњачке политичке елите, како би се завршило са сламањем Републике Српске те да никако не би требало потцијенити његов рад, јер је исти урађен веома методично.

- Он је на овај начин индиректно позвао бошњачке политичаре да се уједине и да заједно са западним фактором отворе један нови и јачи фронт, како би се Српска довела у безизлазан положај, а што подразумијева, између осталог, резолуцију о геноциду, санкције, превођење имовине на државну, али и довођење НАТО трупа. С обзиром на све околности у којима се нашла Српска, он је увидио како је она тренутно најрањивија те да би то требало под хитно искористити. И те нове ударце требало би очекивати наредних седмица и мјесеци, прије васкршњег свесрпскод сабора - истакао је Перишић, додајући како би овај својеврсни проглас требало да отвори очи свим невјерним Томама, који и даље не желе или неће да виде шта се све спрема, односно иза брда ваља. 

- Да би се адекватно одговорило на ове нове опасности, Перишић истиче да је неопходно што прије постићи национално јединство међу српским партијама, јер је то једино рјешење за опстанак Српске. Да ли ће Српска знати и умјети да се овом одупре, на Србима је да покажу - поручио је он.

Оркестар

Да се у Сарајеву води једна оркестрирана и опасна политика према Републици Српској, која има за циљ даљу дестабилизацију БиХ, односно да се иде у свјесну и планску конфронтацију са властима у Бањалуци, може се закључити и из објаве на друштвеним мрежама замјеника предсједавајућег Представничког дома Парламента БиХ Дениса Звиздића, који је готово у исто вријеме, кад и професор Турчало, позвао на распоређивање НАТО снага на подручје Брчко дистрикта.

Акција

Декан Факултета политичких наука Универзитета у Сарајеву Сеад Турчало објавио је анализу у којој је навео како је потребно створити услове да Милорад Додик и његова политика постану неподношљив терет, како за Републику Српску, тако и за Србију, поручујући како би тај стратешки план ескалације требало спровести прије васкршњег свесрпског сабора. Како би се то и постигло, наводи да је кључна сарадња пробосанских политичких снага и међународних актера, али и медија. Нагласио је да пробосанске снаге за ову стратешку ескалацију већ имају довољно снажне савезнике, наводећи примјер Кристијана Шмита коме су отворену подршку дале САД, Велика Британија, Њемачка и Холандија. Како би се ескалација са властима у Републици Српској подигла на још виши ниво, предлаже да се настави са пресијецањем финансијских токова и логистичке подршке, а као кључно наводи и распоређивање мањег контингента НАТО снага на стратешким локацијама у БиХ, прије свега на простору Дистрикта Брчко.

Поред спољне, како каже, неопходно је створити и услове за унутрашњу изолацију Републике Српске и њених лидера, а што подразумијева условити наставак комуникације са властима у Српској укидањем закључака Народне скупштине донесених 28. марта ове године и повлачењем Нацрта изборног закона, који је недавно усвојен у овом тијелу. Предлаже и да уколико у року од двије седмице не буде усвојен закон о државној имовини, исти буде наметнут од стране ОХР-а. Препоручује и сугерише да би требало искористити и то што Република Српска, како каже, опстаје на граници економске одрживости, али и то што би у Генералној скупштини Уједињених нација могла бити усвојена резолуција о “геноциду” у Сребреници.

Када би се све спровело у дјело, према ријечима Турчала, Република Српска не би имала “потребне офанзивне нити дефанзивне капацитете за самостално остваривање дугорочних циљева те политике, било то сецесија или нека варијанта кипарског модела у БиХ”.

Иако признаје да ова стратегија може дестабилизовати БиХ, сматра да то не би требало да буде никаква препрека, јер ће, наводно, на дуге стазе водити ка стабилности и бржим унутрашњим реформама.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана