Блинкен се жалио на Човића, лидер ХДЗ-а све ближе црној листи

ГС
Foto: Кликс

Амерички државни секретар Ентони Блинкен затражио је од хрватског шефа дипломатије Гордана Грлић Радмана и министра спољних послова БиХ Елмедина Конаковића да изврше притисак на лидера ХДЗ БиХ Драгана Човића да престане, како је навео, опструкцију гасног повезивања Хрватске и БиХ.

У писму се, преноси Хина, истиче да је изградња Јужне гасне интерконекције између Хрватске и БиХ кључна за енергетску безбједност двију држава.

Директним кривцем за одуговлачење почетка изградње гасовода Блинкен је означио шефа ХДЗ БиХ и Хрватског народног сабора БиХ Драгана Човића. Блинкен тврди да кашњење с наставком изградње гасовода пријети његовој реализацији.

“С обзиром на то да је овај пројекат у јасном интересу ваше земље и региона, охрабрујем вас и друге у вашој влади да извршите притисак на челника ХДЗ-а Босне и Херцеговине Драгана Човића да прекине своју опструкцију по овом питању”, стоји уписму Блинкена, наводи Хина, преноси Танјуг.

Према наводима Блинкена, захтјеви Човића да се оснује посебна компанија са сједиштем у Мостару која би реализовала изградњу гасовода са Хрватском представљају дуплирање, економски је неодрживо и угрожава цијели пројект.

“Овако евидентна корупција и самопогодовање могли би угрозити пут БиХ у ЕУ”, упозорио је Блинкен и позвао Предстванички дом Парламента Федерације БиХ да усвоји закон о Јужној гасној интерконекцији и додао да посао гасног оператера искључиво обавља компанија БХ-Гас са сједиштем у Сарајеву.

“Сједињене Државе не подржавају било какве напоре који поткопавају потенцијал Јужне гасне интерконекције за пружање енергетске сигурности”, наводи се у писму.

Подсјећа се да је овај оштар наступ америчког државног секретара услиједио након што је прошле године амбасадор САД такође прозвао Човића за опструкцију изградње гасовода између БиХ и Хрватске.

Пројект Јужне гасне интерконекције требао би да повеже гасоводе Хрватске и БиХ, чиме би та земља престала да буде зависник само од руског гаса који пристиже турским током. С Хрватском би требало да се споји на подручју Имотског, а унутар БиХ би имао два крака – један који води према средишту земље, а други према Мостару.

Посао око тога пројекта започео је БХ-Гас, компанија у власништву Федерације БиХ коју због недавног једностраног уговора снабдјевања и прелаза на турски ток тужи мађарски ФГСЗ пред арбитражним судом у Цириху захтјевајући одштету од 21 милион долара, што би могло потпуно да угрози њихово пословање.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана