Бивши припадници ВРС из Зворника пуштени на слободу - ИСПРАВЉЕНО

Танјуг
Бивши припадници ВРС из Зворника пуштени на слободу - ИСПРАВЉЕНО

Шест бивших припадника Војске Републике Српске (ВРС) осумњичених за геноцид над 800 Бошњака на локалитету Ораховац код Зворника, који су ухапшени у петак у акцији Агенције за истраге и заштиту (СИПА), пуштени су на слободу уз одређене мјере забране.

Суд БиХ је у суботу донио рјешење којим је одбијен приједлог Тужилаштва БиХ за одређивање притвора осумњиченима Лазару Ристићу (бивши предсједник Борачке организације Зворник), Младену Михајловићу, Драгоји Ивановић, Предрагу Ристићу, Станоји Бирчаковићу и Милораду Бирчаковићу.

Осумњиченима су изречене сљедеће мјере забране напуштања боравишта, на начин да се осумњиченима забрањује напуштање адресе становања (тзв. кућни притвор), мјера забране путовања и мјера забране састајања са одређеним особама.

"Мјере забране могу трајати док за то постоји потреба, а најдуже до правоснажности пресуде ако тој особи није изречена казна затвора и најкасније до упућивања на издржавање казне ако је тој особи изречена казна затвора. Контрола оправданости трајања мера забране вршиће се по истеку свака два мјесеца", речено је за сарајевски портал Кликс из Суда БиХ.

Осумњичени су, наводи се, упозорени да им се може одредити притвор уколико прекрше обавезе из изречених мјера забране.

Портал подсјећа да је Сретену Милошевићу, који је седми ухапшени у овој акцији, раније одређен једномјесечни притвор.

Осмуњичени су некадашњи заповједници и припадници Зворничке бригаде ВРС-а, који се, како се тврди, доводе у везу са стрељањем и убиством око 800 жртава бошњачке националности на локалитету Ораховац, а након пада Заштићене зоне Сребреница 1995. године.

Напомена

У првој реченици првобитно објављеног текста стајало је: Шест бивших припадника Војске Републике Српске (ВРС) осумњичених за наводни геноцид над 800 Бошњака на локалитету Ораховац код Зворника, који су ухапшени у петак у акцији Агенције за истраге и заштиту (СИПА), пуштени су на слободу уз одређене мјере забране. “, што је портал Раскринкавање оцијенио као “манипулисање чињеницама”.

Због тога смо обрисали нетачну констатацију да је у питању сумња за наводни геноцид и на тај начин накнадно исправили текст.

Портал Раскринкавање у својој анализи истиче да су за геноцид у Сребреници у судским поступцима пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију представљене хиљаде материјалних доказа и стотине свједочења, те да су у судским процесима учествовали правни стручњаци из цијелог свијета.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана