Балкан може да одахне
БАЊАЛУКА - За разлику од досадашње политике демократа, која се углавном базирала на пукој сили, нови предсједник САД Доналд Трамп је човјек који се увијек залагао за компромис и разговор те би требало очекивати да ће и његова спољна политика бити базирана на томе, а што би онда могло водити и ка рјешавању актуелних конфликата који имају несагледиве посљедице по глобалну безбједност и економију.
Каже ово за “Глас Српске” доктор економске дипломатије Синиша Пепић, коментаришући (не)очекивану и на крају убједљиву побједу кандидата републиканаца Доналда Трампа на изборима у САД, која му је донијела други мандат у Бијелој кући, а након како су га многи оцијенили - историјског изборног циклуса испуњеног невиђеним обртима.
Према Пепићевим ријечима, никако из вида не би требало изгубити да Трамп прије свега жели економски препородити Америку, што онда подразумијева да неће улазити у неке нове ратове, али и да ће највјероватније, а што је и најављивао, све учинити да ријеши актуелне глобалне конфликте, а прије свега онај у Украјини.
- С обзиром на моћ коју има сваки предсједник Америке, мислим да је Трамп у могућности да заустави овај рат, односно да Кијев и Москву доведе за преговарачки сто. И вјерујем да ће он то и покушати те да ће почетком наредне године покушати да организује мировну конференцију која би могла окончати овај сукоб - каже Пепић.
Када је у питању блискоисточна криза и рат у појасу Газе наводи да не очекује драматичне заокрете у спољној политици Бијеле куће, јер је Трамп дубоко повезан са Израелом. Додаје да никако не би требало да заборавимо да је управо он први премјестио америчку амбасаду у Јерусалим. То, како истиче, никако не ради неко ко би подржао страну Ирана и зауставио Израел да настави са својим војним акцијама.
Што се тиче Кине, Пепић сматра да је ова земља вјероватно једина земља у свијету коју Трамп доживљава као великог непријатеља, поготово по америчку економију.
- Трамп, међутим, зна и да је Кина највећи повјерилац америчког спољног дуга, односно обвезница, тако да без обзира на све анимозитете које има према Кини, не би требало очекивати да ће кренути у отворени клинч, већ ће вјероватно покушати да одмрзне досадашње односе - сматра Пепић.
Мишљења је и да су страхови који су владали у појединим европским земљама због евентуалне Трампове побједе били оправдани, јер он припада такозваној породици суверенистичких лидера.
- Европска унија у посљедњих десетак година је све само не суверенистичка. И ови избори у Америци сигурно ће се прелити на Европу те ће вјероватно довести до новог јачања ових снага и политика које прије свега спроводе Виктор Орбан и Марин ле Пен - мишљења је Пепић.
Додаје и да не би требало заборавити поменути и ове наше, балканске просторе. Каже да се у Трамповом најближем окружењу налазе и људи који припадају алијанси америчких Срба, који су га безрезервно подржали у предизборној кампањи.
- Због тога можемо очекивати једну врсту њиховог меког притиска према новој администрацији, ради промјене досадашњег спољнополитичког курса САД према Србима у региону. Ту прије свега мислим на Републику Српску и Србију, односно неријешено питање Косова и Метохије. У овом контексту требало би споменути и Ричарда Гренела, блиског Трамповог сарадника, који је протеклих година био на мети албанских лобиста трпећи жестоке притиске због својих ставова о Србима и залагања да се сва спорна питања ријеше кроз компромис - каже Пепић, додајући и да ће бити интересантно како ће се према новој администрацији поставити албански и бошњачки фактор, који је отворено радио и лобирао за побједу Камале Харис.
Синиша Симикић са Факултета политичких наука Универзитета у Бањалуци, сматра да не би требало очекивати да ће доћи до неких круцијалних промјена, односно великог заокрета у америчкој политици према Балкану. Међутим, како додаје, може се очекивати да нова администрација, по њеном успостављању, има далеко више разумијевања за проблематику која влада на овим нашим просторима. То, појашњава, не значи да ће Трампова администрација одмах повући санкције које су уведене у протеклом периоду готово читавом руководству Српске и појединим компанијама, јер се, како је истакао, оне не укидају тако лако и једноставно.
- Подсјетио бих да се Трамп и у претходном мандату, пуне четири године, борио са такозваном дубоком државом и није лако излазио на крај с њом. Вјерујем да ће и сада бити тако, али и да та нека негативна пракса, када је у питању ова власт, неће бити настављена - каже Симикић за наш лист.
Напомиње и да нова власт неће бити конституисана прије јануара 2025. године, а што оставља простора актуелној администрацији да у том периоду повуче евентуално још неке непопуларне потезе. Сматра да ће Трамп након уласка у Бијелу кућу у фокус ставити рјешавање прије свега унутрашњих проблема, који се тичу економије и миграната, али и оних спољних, како зауставити рат у Украјини. Уколико он обустави војну и новчану помоћ овој земљи, а што је реално, рат би сигурно стао. Додаје да је на том списку у врху Трампових приоритета Кина и Блиски исток. Балкан ће бити успутна, односно споредна прича.
- Ови простори ће морати сачекати свој ред. Да ли је то добро или лоше? За нас је увијек добро, а ту не мислим само на Србе, већ и остале народе са ових простора, када нисмо у фокусу великих сила - мишљења је Симикић.
Вјерује и да су страхови, који су прије ових избора показали поједини европски лидери због евентуалног повратка Трампа у Бијелу кућу, из њихове перцепције гледано, били оправдани, поготово када је у питању даља судбина НАТО савеза, који је до сада држао свој кишобран над Европом.
Политиколог Драгана Делић каже да би повратак Доналда Трампа у Бијелу кућу могао донијети значајне промјене у америчкој спољној политици. Што се конкретно Балкана тиче, Трампов приступ би, како сматра, могао бити усмјерен ка одржавању стабилности у региону без дубоког ангажмана САД, што до сада није била политика и пракса САД.
- Трамп је раније показао да његова политика неће бити усмјерена на интензивно уплитање у унутрашње послове Балкана, што би могло оставити више простора за регионалне актере да сами рјешавају своја питања. Такав став и опхођење засигурно да могу промијенити много тога на самом Балкану, поготово када причамо о БиХ, која већ дуго трпи притисак политичких лидера из САД - каже за “Глас Српске” Делићева.
Када се говори о рату у Украјини, каже да смо свједоци да је и сам Трамп заговорник брзог окончања овог сукоба, а што би могло, како каже, подразумијевати смањење војне подршке Украјини и потенцијално отварање преговора са Русијом.
Иран и Кина
Према ријечима политиколога Драгане Делић, током свог претходног мандата, Доналд Трамп је повукао САД из нуклеарног споразума са Ираном и увео строге санкције, што би могло бити настављено, а што у коначници значи да би могао пооштрити став према Ирану у наредном периоду. Када је у питању Кина сматра да се може очекивати да ће његова политика бити заснована на томе да се смањи америчка зависност од Кине кроз тзв. економску заштиту и националистичку политику, што може довести до одређене нестабилности у односима ове двије државе.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.