Алкалај жестоко критиковао Шмита у обраћању пред СБ УН

Г.С.
Алкалај жестоко критиковао Шмита у обраћању пред СБ УН

ЊУЈОРК - Амбасадор БиХ при Уједињеним Нацијама Свен Алкалај обратио се вечерас пред Савјетом безбједности УН-а.

Алкалај је изнио низ жестоких критика на рачун Кристијана Шмита, оптуживши га да је предузео радње противне Анексу 10 Дејтонског мировног споразума и Устава БиХ, доводећи је, како је навео, у стање дестабилизације.

“Прва спорна ствар је сљедећа. БиХ је својим уставом утврђена као демократска земља која дјелује под владавином права и слободним и демократским изборима. Овај принцип високи представник је прекршио наметањем измјена изборних правила по завршетку избора. Осим тога, високи представник је преварио све бираче у БиХ, јер сигурно би гласали другачије да су били упознати са новим изборним правилима”, рекао је Алкалај.

Истовремено, наводи Алкалај, Шмит је преварио све актере избора, тачније све политичке партије и независне кандидате, који би свакако понудили другачије изборне листе и изборни програми који би били у складу новим изборним правилима.

“Како БиХ може спровести свој уставни принцип да је демократска земља, ако се мијењају правила избора правила избора послије избора? То никако не може, а високи представник је тај који је то онемогућио, који у свом раду нема право да ради било шта супротно Уставу БиХ. Да ли то значи да БиХ и њени грађани нису довољно добри за потпуну демократију”, питао је Алкалај.

Према његовом мишљењу, друга спорна ствар је то што је Шмит наметнуо овакве измјене Изборног закона БиХ чије се вредновање спроводи кроз математичку формула и коефицијент за учешће у изборном процесу одређен је у складу с националном припадношћу гласачког тијела.

“То значи да имате држављана БиХ који су етничка мањина у одређеним дијеловима земље и који имају коефицијент од, на примјер, 0,5, док грађани исте националности у јужном дијелу БиХ имају коефицијент 1,5, што им даје већа права и шансе у изборном процесу. То је крајњи облик етничке дискриминације, који је забрањен актима Уједињених нација као што су УН Конвенција о грађанским и политичким правима и Европска конвенција о људским права и основним слободама”, додао је Алкалај.

Подсјетио је да су ови међународни инструменти саставни дио Устава БиХ и имају директну примјену.

“Како може било која држава да вреднују људе, жива људска бића, дају им виши или нижи коефицијент, по коме би требало да имају виши или нижи ниво људских права? Одговор је врло једноставан, нема земље која то може. То је посебно забрињавајуће јер је високи представник у потпуности уништио принцип владавине права који подразумијева једнакост свих пред законом без изузетка”, нагласио је Алкалај, преноси klix.ba.

Трећа спорна ствар за Алкалаја је та да је Шмит наметнуо амандмане на Устав Федерације БиХ користећи два различита пописа, један из 1991. и други из 2013. године, наводећи да је његова одлука показује намјеру да у сарадњи са сусједном Хрватском обезбиједи неограничено учешће у власти за једну политичку странку - ХДЗ која је огранак те политичке странке из сусједне Хрватске.

“Овим је високи представник све грађане БиХ довео у стање потпуне правне несигурности”, додао је Алкалај у свом говору.

Према његовим ријечима, четврта спорна ствар односи се на чињеницу да је Шмит све ово планирао и урадио у сарадњи са Хрватском, што је и сама Влада те земље јавно најавила, вјероватно сматрајући себе гарантом Дејтонског споразума, што свакако није.

“Овим је високи представник извршио, између осталог, кривично дјело прописано Кривичним правом БиХ. Поред тога, високи представник је селективно спроводио пресуде Уставног суда БиХ, односно није спровео једину који се тиче сузбијања дискриминације и то онај у предмету 'Комшић', чиме је починио још једно кривично дјело из непоштовање одлука Уставног суда БиХ”, сматра Алкалај.

Он је оцијенио да намјера Шмита да омогући праведније изборе с његовим одлукама није реализована, те да је на тај начин увео збуњујућих елемената и отежао извођење изборног процеса.

“Постало је више него очигледно да је улога садашњег високог представника да дестабилизује земљу у корист једне од сусједних земља, као и неким од његових међународних ментора, али на штету БиХ и њених грађана. Користим ову прилику да нагласим да БиХ подржава институцију високог представника, у складу са мандатом датим Дејтонским мировним споразумом, али да је активност садашњег вршиоца дужности високог представника постала проблем који треба да буде ријешен у најкраћем могућем року” истакао је Алкалај.

Закључио је да је важно још једном рећи да неко ко обавља дужност високог представник не може вршити противуставне ствари или радити ван датих овлаштења, што је нажалост сада случај.

“Зато вас овим путем позивам да ово питање ријешите заједно и изведете БиХ на демократски пут у предстојећем периоду”, истакао је Алкалај.

Представник Хрватске одбацио оптужбе Алкалаја

Представник Хрватске у Савјету безбједности УН Иван Шимоновић одбацио је оптужбе амбасадора БиХ у УН Свена Алкалаја да је Кристијан Шмит сарађујући са Хрватском на измјенама Изборног закона БиХ починио кривично дјело.

Шимоновић је истакао да је Алкалај вечерас изнио тешке оптужбе на рачун Шмита и Хрватске да су радили заједнички на измјенама Изборног закона, те одбацио такве наводе.

Он је рекао да у БиХ постоје снаге “које пропиткују Дејтон и желе доминацију” и поздравио Шмитов мандат у БиХ.

“Подржавамо рад Шмита. Шмит је донио одлуку независно и интервенисао је само према свом мандату. Сад је ред на уставним реформама да се донесу одлуке које ће довести до легитимног заступања на свим нивоима, као и право свих грађана да буду изабрани. Позивамо релевантне политичке актере да преузму одговорност и да се што прије формирају владе”, рекао је Шимоновић.

Шимоновић је на крају свог обраћања поручио да су Хрвати у БиХ четврти пут ускраћени за свог легитимног представника у Предсједништву БиХ, што је кршење Дејтонског мировног споразума, као и да нису гласали за Жељка Комшића.

Предсједавајући Савјета безбједности УН из Гане Харолд Агјеман је, након обраћања представника Хрватске у Савјету безбједности УН у Њујорку, закључио вечерашњу полугодишњу дебату о БиХ на којој је усвојена резолуција о продужењу мисије Еуфор “Алтеа” у БиХ, чији је аутор Република Ирска.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана