АИ куца и на врата ревизије у БиХ
САРАЈЕВО - Иако вјештачка интелигенција (АИ) постаје дио свакодневице она још није у широкој примјени у домаћим институцијама, али надлежни у БиХ истичу да прате трендове који показују да би примјена нових алата могла да повећа продуктивност и ефикасност рада, уз знатно веће рачуне.
У Хрватској је, наиме, недавно на позив тамошњег главног државног ревизора боравио и главни државни ревизор из САД са сарадницима, а једна од тема на дневном реду била је модернизација послова којима се баве.
Процеси дигитализације и коришћење вјештачке интелигенције као стратешки циљеви држава довели су, како је саопштено након састанка, и до потребе њихове правне регулације. С развојем и повећаним коришћењем технологија врховне ревизијске институције морају прилагођавати методологију како би успјешно обављале своје задатке у технолошки измијењеном окружењу.
- Коришћење вјештачке интелигенције као алата за спровођење ревизије доноси бројне користи попут уштеде времена или повећане ефикасности државних ревизора. Ипак, закључено је да сам процес имплементације система вјештачке интелигенције захтијева значајна финансијска средства, нове вјештине државних ревизора те отвара питање заштите података и етике. Стога, приликом увођења вјештачке интелигенције у свој рад ревизијске институције би требало да воде бригу о таквим изазовима. У будућности се очекује и већа примјена система вјештачке интелигенције од стране субјеката ревизије, а самим тим и потреба за ревизијом таквих система - наведено је у саопштењу хрватске канцеларије за ревизију.
Да прате шта се дешава на овом пољу потврдили су за “Глас” и у Канцеларији за ревизију институција БиХ.
Повећање примјене алата АИ захтијеваће, како су навели, прилагођавање прописа и успостављање правне легислативе и методологије рада.
- Канцеларија за ревизију активно учествује у раду ЕВРОСАИ радне групе за ИТ ревизију, кроз коју пратимо трендове развоја примјене вјештачке интелигенције у процесу ревизије. Према информацијама које смо добили у оквиру поменуте радне групе, иако је АИ област која се убрзано развија, иста тренутно није у широкој примјени у процесу ревизије у европским ревизорским институцијама. Коришћење нових технологија и алата АИ отвара могућности повећања продуктивности и ефикасности рада, али захтијева и финансијска улагања и сталну едукацију ревизорског кадра - навели си из канцеларије.
Увођење АИ у процес ревизије, појаснили су, представља значајан изазов и са аспекта заштите података који ће бити предмет ревизије.
- Већа примјена система АИ од стране субјеката ревизије ће у перспективи повећавати потребе за ревизијом таквих система. Тренутно радимо на унапређењу дигитализације процеса кроз имплементацију информационог система за управљање процесом ревизије у оквиру којег ће се аутоматизовати пословни процеси и сагледати могућности примјене АИ - закључили су то у одговору из Канцеларије за ревизију институција БиХ.
Трансформација
Стратешко опредјељење Канцеларије за ревизију институција БиХ је, додали су, дигитална трансформација пословања.
- То обухвата и примјену технологија вјештачке интелигенције и у том контексту пажљиво пратимо међународне ревизијске праксе, као и захтјеве и трендове унутар јавног сектора на нивоу БиХ - навели су из канцеларије.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.