Захарова: Русија предузима кораке за рјешавање ситуације у Карабаху

Танјуг
Захарова: Русија предузима кораке за рјешавање ситуације у Карабаху

МОСКВА - Русија предузима досљедне кораке за рјешавање тешке хуманитарне ситуације у Нагорно-Карабаху, изјавила је данас портпаролка руског Министарства вањских послова Марија Захарова.

Захарова је у саопштењу објављеном на сајту руског министарства вањских послова додала да Русија очекује да ће, узимајући у обзир раније постигнути договор, „у блиској будућности, паралелно са Агдамском трасом, бити деблокиран и Лачински коридор, а да ће затим хуманитарнапомоћ несметано стизати у регион у оба смјера редовно", преносе РИА Новости.

„Надамо се да ће на овај начин бити стабилизована хуманитарна ситуација у Нагорно-Карабаху и нормализован живот локалног становништва", рекла је Захарова.

Према њеним ријечима, то ће створити услове за покретање дијалога између Бакуа и Степанакерта и „наставак ритмичног рада на примјени читавог комплекса трилатералних споразума на највишем нивоу за период 2020-2022 о нормализацији јерменско-азербејџанских односа".

Раније данас, Министарство вањских послова Азербејџана саопштило је да је Баку пристао на истовремену употребу коридора Лачин и пута Агдам-Степанакерт уз посредовање Међународног комитета Црвеног крста.

Азербејџански граничари су 23. априла 2023. успоставили контролну тачку на граници са Јерменијом на новом аутопуту изграђеном након примирја 2020. да би се заобишло Лачин - на мосту преко ријеке Кхакари у области Сјуник у Јерменији. 

У близини објекта налази се осматрачница руског мировног контингента. Раније, од децембра 2022. године, исти пут су блокирали азербејџански еколошки активисти – према њиховим ријечима, акција је била израз протеста против нелегалне експлоатације минералних налазишта у Карабаху.

Појава контролне тачке у Бакуу објашњена је нелегалним коришћењем пута за Степанакерт од стране јерменске стране и безбједносним пријетњама. 

Министарство спољних послова Јерменије оценило је успостављање контролног пункта грубим кршењем трилатералне изјаве лидера Јерменије, Руске Федерације и Азербејџана 2020. године. 

Јерменске власти скрећу пажњу и на чињеницу да је блокада коридора Лачин довела до хуманитарне катастрофе у Нагорно-Карабаху.

Прошле године су Јереван и Баку, уз посредовање Русије, Сједињених Америчких Држава и Европске уније, започели разговоре о будућем мировном споразуму заснованом на резултатима непријатељстава у јесен 2020. и новембарском примирју које је уследило. 

Јерменски премијер Никол Пашињан је крајем маја ове године рекао да је Јереван спреман да призна суверенитет Азербејџана у совјетским границама, односно заједно са Карабахом. 

Како је рекао азербејџански лидер Илхам Алијев , Азербејџан и Јерменија би могли да потпишу мировни споразум пре краја године ако Јереван не промени свој став.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана