Вулканска нестабилност на Исланду могла би да потраје деценијама

Танјуг
Вулканска нестабилност на Исланду могла би да потраје деценијама

РЕЈКЈАВИК- Југозападно полуострво на Исланду могло би да се суочи са деценијама вулканске нестабилности, упозорио је Исландски метеоролошки завод (ИМО).

Земљотрес и страх од предстојеће ерупције довели су до евакуације малог рибарског града Гриндавика, пренио је ББЦ.

Послије осмовековне паузе, ерупције на полуострву Рејкјанес почеле су поново 2021. године, што би могло да означи нови "еруптивни циклус", рекао је Метју Робертс из ИМО.

"Очекујемо вулканске ерупције широм полуострва, не само на једној локацији", рекао је Робертс који руководи канцеларијом ИМО у Рејкјавику.

Он је објаснио да би ерупција ниског интензитета могла да значи изливање лаве из низа пукотина које би трајало недјељама.

"Уколико би до тога дошло, дошло би до кретања лаве на југ - вјероватно према Гриндавику и ,такође, вероватно на север и запад, ка електрани Свартсенги и Плавој лагуни", истакао је Робертс.

Планови за ванредне ситуације укључују заштитне баријере - познате као "насипи" - које се граде у близини геотермалне електране, док је локална бања Плава лагуна и даље затворена. Исланд има разне успешне начине за борбу против лаве, рекао Робертс, али "природа увек побеђује ако је ерупција довољно дуга".

Прошлог петка, сеизмолошки тим је био шокиран када је схватио да магма цури у земљу, ломећи стене на удаљености од 15 километара. Тај талас је прошао испод Гриндавика "скоро као подземни теретни воз, што је непознат феномен у данашње вријеме", додао је Робертс. Недуго затим, издато је наређење о евакуацији, а убрзо након тога појавиле су се фотографије на којима се виде велика оштећења на путевима и кућама, након низа земљотреса.

Град ће наставити да тоне, а штета ће се ширити на путеве и зграде, истакао је Робертс. Западни дио Гриндавика потонуо је за више од једног метра од петка и наставља да "пропада" четири центиметара дневно.

Мапа у боји показује недавне нивое до којих се земљиште урушило, а у једној области ситуација је и даље веома нестабилна, са очекиваном ерупцијом, вероватно за неколико дана или недеља. Ако дође до ерупције, може доћи до значајне штете на локалној инфраструктури и ослобађања токсичних испарења. Оваква врста евакуације целог једног града није се десила у претходних 50 година на Исланду.

Претходно, 1973. године, из пукотине је почела да се излива растопљена цријвена лава на Хејмаеји, највећем острву на ланцу острва Вестманеја. Тренутно, на полуострву Рејкјанес, процијењује се да је магма на дубини од 800 метара испод површине тла.

Становници ће можда морати да чекају недељама пре него што буде јасно да ли могу да се врате у област. "Не очекујемо експлозивну ерупцију", изјавио је Робертс.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана