Врели талас захватио цијели свијет

ГС
Врели талас захватио цијели свијет

ВАШИНГТОН – Тропски талас захватио је земље и регионе широм свијета - од Европе до Кине и Сједињених Држава, присиљавајући власти да предузму драстичне мјере како би се носиле с тропским таласима и новим пожарима.

Амерички метеоролошки завод је за више од 100 милиона грађана издао упозорења о екстремним врућинама, а нарочито опасни услови су у савезним државама Аризони, Калифорнији, Невади и Тексасу.

Изузетно јак топлотни талас погодио је запад Сједињених Америчких Држава у недјељу, преноси Ројтерс. Агенција наводи да се близу четвртине америчке популације нашло у недјељу под ударом великих врућина, дијелом због упорне топлотне “куполе” која се стационирала изнад западних савезних држава.

Упозорење на екстремне врућине важи од сјевероистока земље, преко Калифорније, до југозапада и ка крајњем југу и Флориди.

У Долини смрти и Калифорнији званично су измјерена 53 степена Целзијуса, према подацима америчке метеоролошке службе, али је највиша температура забележена у центру за посјетиоце Долине смрти, Фурнас Крику, гдје је измјерено 56 степени.

Највећа температура званично призната на планети, од како се врше мерења, измјерена је управо у Фурнас Крику, 1913. године и износила је 56,7 степени. За то вријеме у Фениксу у Аризони, 17. дан заредом забележена је температура изнад 43 степена, пошто је измјерено 46 степени, а метеоролози прогнозирају да ће бити достигнут рекорд из 1974. године, када је 18 дана заредом температура била 43 степена и више.

Неколико европских држава, међу којима су и Француска, Њемачка, Хрватска, Грчка, Италија, Шпанија и Пољска, суочава се са екстремно високим температурама.

Италија, од сјевера до југа, пролази тропски талас са историјским температурним рекордима који се очекују сљедећих дана. За 16 градова широм земље оглашен је црвени аларм. Жива у термометру достигла је 40 степени Целзијуса у Риму, а за данас се очекују 43 степена, чиме ће бити оборен рекорд од 40,5 степени у августу 2007. година.

Острва Сицилија и Сардинија могла би се суочити с температурама до 49 степени, што је “потенцијално највиша температура икада забиљежена у Европи”, упозорила је Европска метеоролошка агенција.

У Њемачкој су највише температуре за викенд измјерене у Баварској и то 38,8 степени. У Берлину је забиљежено 35 степени, а у Минхену 34.

Грчка такође пати због врућина, због чега су власти биле присиљене да затворе Аркопољ током најтоплијих сати у недјељу, трећи дан заредом, када су температуре у земљи досезале преко 41 степен Целзијуса.

У Шпанији се очекује нови талас врућине, који ће трајати до сриједе. Током викенда температуре су биле више од 40 степени у Андалузији, на југу земље, као и на Канарским острвима.

У дијеловима источног Јапана температуре су достигле од 38 до 39 степени, што се очекује и данас, а метеоролошка агенција упозорава да би температуре могле достићи претходне рекорде.

Висока температура ваздуха може узроковати здравствене тегобе, посебно код осјетљивих група као што су мала дјеца, хронични болесници, старије особе те људи који раде на отвореном.

Поплаве

Гувернер Њујорка Кејти Хоукл апеловала је на становнике те савезне државе да избјегавају да путују док не прођу кише, рекавши да приликом таквих ситуација аутомобил може постати “умјесто мјеста сигурности, мјесто смрти”, ако продре велика вода.

Очекује се да ће се падавине смањити данас, али су већ опустошиле добар дио сјевероистока, а најгоре је прошла држава Вермонт.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана