Војна побједа или преговори: Шта Европљани мисле о крају рата у Украјини

Танјуг
Војна побједа или преговори: Шта Европљани мисле о крају рата у Украјини

ЛОНДОН - Преговори са Русијом, за разлику од потпуне војне побједе Украјине, у већини европских земаља сматрају се највјероватнијим исходом руско-украјинског рата, показала је анкета Европског савјета за спољне односе (ЕЦФР) спроведена у 15 земаља.

Подршка украјинском циљу остаје снажна широм Европе упркос преокретима на бојном пољу, али европски гласачи све више сматрају да је наоружавање Украјине неопходно не да би се постигла потпуна побједа Украјине на бојном пољу, већ да би се ојачала позиција Украјине у будућим преговорима са Русијом.

ЕЦФР је анкетирао 19.566 људи у 15 земаља у првој половини маја 2024. Анкета овог истраживачког центра први пут  спроведена и у Украјини, показала је да је тамо подршка рату и побједи јака, упркос причама о слабљењу морала, преноси Гардијан.

Укупно 34 одсто Украјинаца каже да има "велико повјерење" у украјинског председника Володимира Зеленског, док му још 31 одсто верује "прилично".

На питање о највјероватнијем исходу рата, 58 одсто Украјинаца је предвидјело побједу Украјине, 30 одсто је рекло да ће се завршити споразумом, а само 1 одсто очекује да ће Русија изаћи као побједник.  Али већина је више волела да уступи територију него да се одрекне суверенитета, дефинисаног правом на придруживање НАТО-у и ЕУ.

Унутар 14 испитаних европских земаља, само је у Естонији преовладавало мишљење (38 одсто) да ће Украјина одмах добити рат.

С друге стране, највећи број анкетираних у Шведској и Пољској сматра да Европа треба да помогне Украјини да се бори док не поврати сву територију, док већина у  Италији, Грчкој и Бугарској мисли да је лоша идеја повећати снабдијевање Украјине оружјем.

Према анкети, Италија је највећа европска сила која најмање подржава Украјину. У већини европских земаља, највећи је број оних који су и даље за слање велике количине оружја Украјини, чак и ако се се тиме само јача преговарачка позиција Кијева.

Истраживање је показало да у Чешкој, Француској, Немачкој, Холандији, Шпанији и Швајцарској, недостаје национални консензус о рату и улози ЕУ, а ни у једној земљи није било подршке за слање трупа у Украјина.

Укупно 69 одсто Украјинаца рекло је да је потребно више оружја да би се одбранила, а 75 пет одсто њих сматра да је улога ЕУ позитивна и да је чланство у ЕУ неопходно за побједу у рату.

Такође, 88 одсто анкетираних грађана Украјине рангирало је Велику Британију као "најпоузданију" у подршци Кијеву, док је на другом мјесту Литванија (77 одсто).

Трећина Украјинаца изразила је забринутост да ће САД склопити мировни споразум са Русијом без укључивања Кијева.

Анкета показује да француски предсједник Емануел Макрон није успео да убеди Французе да га прате у чвршћој проукрајинској позицији. Једна трећина испитаника у тој земљи је била за подршку Украјини у повратку изгубљене територије, друга трећина подржава преговоре о мировном споразуму са Русијом, док посљедња трећина нема став.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана