„Вагнеровци“ се враћају на ратиште

ГС
„Вагнеровци“ се враћају на ратиште

Бивши Вагнерови плаћеници се можда враћају у Украјину, али овог пута као дио руске националне гарде, кажу британски обавјештајци.

Руска национална гарда Росгвардија ће под своје окриље узети бивше борце Вагнерове групе и они би ускоро могли поново да буду распоређени у Украјини, наводе ови извори.

То је последњи у низу потеза Москве да преузме пуну контролу над овом плаћеничком организацијом.

Руски предсједник Владимир Путин је крајем децембра овластио Националну гарду Русије, познатију као Росгвардија, да формира сопствене добровољачке јединице. Росгвардија ће тако сада интегрисати три бивша Вагнерова јуришна одреда у своју прву добровољачку јединицу, која ће вероватно бити распоређена у Украјини и Африци. Наводно, онима који оду у Украјину биће понуђен уговор на шест мјесеци, док ће онима који заврше у Африци уговор потписати на девет мјесеци.

"Интеграција Вагнерових бивших јуришних одреда у добровољачку јединицу Росгвардије врло вјероватно указује на то да је Вагнер подређен Руској националној гарди“, додаје британско Министарство одбране, пише Бизнис Инсајдер.

Росгвардија, основана 2016. године, често се назива Путиновом приватном војском јер је директно њему подређена. Путин је од августа прошле године потписао закон по коме је Национална гарда дозвољена да буде опремљена тешким наоружањем.

На Западу је то протумачено као покушај јачања Путинове "приватне војске".

"С обзиром на то да је генерал Виктор Золотов (први човек Росгварда) раније наговестио да тешко наоружање треба да укључује артиљерију и јуришне хеликоптере, овај потез сугерише да Кремљ удвостручује ресурсе Националне гарде, као једне од кључних безбедносних организација режима. писало је онда британско министарство одбране.

Одиграли су кључну улогу

Росгвардија је успјела да се уплете у регионе Украјине под руском контролом. Аналитичари Института за проучавање рата (ИСВ) рекли су у децембру да Москва користи Националну гарду да прошири своју контролу над окупираном територијом без ослањања на трупе на фронту. Овај развој догађаја означава посљедње поглавље у паду Вагнерове групе, чији су неустрашиви "независни“ борци сада подређени руској држави.

Породица Вагнер одиграла је кључну улогу у вишемјесечној борби за Бахмут, у којој је страдало на десетине хиљада људи.

Послије неуспјеле Вагнерове побуне, а касније и смрти њиховог оснивача Јевгенија Пригожина, Кремљ је преузео контролу над плаћеницима, посебно онима у Африци, гдје су деловали као Путинова продужена рука у неколико земаља.

Протеклих година на том континенту су у више наврата били оптужени за разна кривична дјела и кршење људских права.

Нова руска војна формација, Афрички корпус (који дели име са нацистичком јединицом), чак покушава да регрутује бивше Вагнерове плаћенике за борбене операције широм континента.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана