Универзитети плаћају студенте да промијене пребивалиште због гласања

Танјуг
Foto: Илустрација

БЕРЛИН - Више универзитета у њемачкој покрајини Тирингији нуди новац студентима да промијене пребивалиште, да би у мјесту гдје студирају могли да учествују на предстојећим покрајинским изборима, пошто у том дијелу земље јача Алтернатива за Њемачку (АфД).

"Пререгиструјте се, обезбиједите бонус, укључите се, гласајте, ојачајте демократију", слоган је иницијативе "92 дана", која је покренута под надзором Министарства науке на челу са Социјалдемократском партијом Њемачке (СПД), чији је лидер канцелар Олаф Шолц.

Медији у Немачкој пишу о кампањи "92 дана" коју је покренуо универзитет Баухаус у Вајмару и којој су се придружили други универзитети и вискошколеске институције у Тирингији.

Према писању њемачких медија, универзитети нуде студентима за пребацивање пребивалишта у Тирингију од 100 до 300 евра, а све под мотом "јачања демократије", наводи Дојче веле.

"Не ради се само о промјени пријаве боравка, већ и о важности високе излазности бирача уопште", рекао је један од иницијатора кампање "92 дана", професор визуелних комуникација на Универзитету Баухаус у Вајмару Буркхарт фон Шевен.

Он у изјави за "Билд" додао да се многи студенти никада не региструју у граду или општини гдје студирају и да су у кампањи "92 дана" препознали овај "неискоришћени гласачки потенцијал и желели да се њему посебно обратимо".

Недјељник "Шпигел" је поставио питање "да ли универзитети овом кампањом заиста подржавају демократију – или се недопустиво мијешају у њено највеће добро, изборе?", указујући да Универзитет у Именауу нуди својим студентима који нису из тог мјеста 50 евра по семестру, а Универзитет у Вајмару чак нуди 300 евра као једнократну уплату за пријаву боравка, преносе Вести онлајн.

Према веб страници "92 дана", указује се да би промјеном пријаве што већег броја студената "требало подржати демократију у Тирингији и заштитити слободарски основни поредак", преноси "Шпигел".

Фон Шевен тврди да ова кампања није "изричито партијско-политички усмјерена" и да је "неодржива" теза да је она усмјерена против АфД-а.

Он, такође, сматра да се не ради о кршењу закона, нити о забрањеном мијешању у изборе.

Слободни и тајни избори студената остају загарантовани, промјеном пребивалишта они добијају само прилику да својом вољом учествују на изборима у Тирингији, навео је аутор иницијативе.

Грађани Тирингије ове године гласају три пута на важним изборима: на локалним изборима 26. маја, на европским изборима 9. јуна и на покрајинским изборима 1. септембра.

По посљедњим анектама, десничарска АфД је тамо најјача политичка снага и може да рачуна на око 30 одсто гласова, преноси Дојче веле.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана