Трамп саставио тим: Ови људи ће водити Америку

Агенције
Трамп саставио тим: Ови људи ће водити Америку

Новоизабрани амерички предсједник Доналд Трамп већ је започео са именовањима својих кључних сарадника у својој будућој администрацији која ће бити његов снажан ослонац у вођењу унутрашње и спољашње политике.

Он је ставио нагласак на савјетнике и помоћнике који су били уз њега током предизборне кампање уочи избора на којима је убједљиво побиједио противкандидаткињу Камалу Харис. За своје најближе сараднике изабрао је сљедеће људе:

Илон Маск на челу Одјељења за владину ефикасност

Илон Маск ће заједно са Вивеком Рамасвамијем предводити новоформирано Одјељење за владину ефикасност, рекао је Доналд Трамп у уторак. Одјељење неће бити владина агенција, пише Ројтерс.

Трамп је у саопштењу навео да ће Маск и Рамасвами радити мимо владе како би Бијелој кући понудили корисне "савјете и смјернице" и да ће сарађивати са Канцеларијом за управљање и питања буџета како би "покренули структурну реформу великих размјера и створили предузетнички приступ влади какав никада раније није виђен." 

Трамп је рекао да ће овај двојац "утрти пут његовој администрацији да разгради владину бирократију, смањи вишак прописа, смањи расипничке трошкове и реструктурира федералне агенције".

Пит Хегсет, за секретара одбране

Хегсет (44) је познат као један од водитеља емисије "Фокс енд френдс викендс" на Фокс њузу и сарадник овог медија од 2014. године, гдје је развио пријатељство са Трампом, јер се новоизабрани предсједник редовно појављивао у емисији.

Хегсету недостаје више војног искуства и искуства по питањима националне безбједности.

Ако га Сенат потврди, он ће добити снажну позицију током актуелних глобалних криза, попут рата у Украјини и текућег сукоба на Блиском истоку, напетости са Ираном и стварања снажног савеза између Русије и Сјеверне Кореје.

Кристи Ноем, секретарка за унутрашњу безбједност

Трамп је одабрао познату конзервативну политичарку која се суочила са бројним оштрим критикама и која је водила агенцију која је била кључна за тврдокорну имиграциону агенду новоизабраног предсједника.

Ноем је искористила своја два мандата водећи Јужну Дакоту како би се попела на истакнуту позицију у Републиканској странци.

Током пандемије Ковид-19, Ноем није наредила ограничења која су издале друге државе и умјесто тога прогласила је њену државу "отвореном за пословање".

Поред кључних агенција за имиграцију, "њено" Министарство за унутрашњу безбједност надгледаће одговоре државе на природне катастрофе, америчку тајну службу и агенте Управе за безбједност саобраћаја који раде на аеродромима.

Вилијам Мекгинли, савјетник Бијеле куће

Трамп је именовао адвоката Вилијама Мекгинлија, који ће од сљедеће године служити у Бијелој кући и који ће имати кључну политичку улогу, а то је улога Трамповог савјетника.

Мекгинли је био секретар кабинета Бијеле куће током прве Трампове администрације и био је спољни правни савјетник за напоре Републиканског националног комитета за регуларност избора током кампање 2024. године.

Џон Ретклиф, директор ЦИА

Трамп је изабрао Џона Ретклифа, бившег тексашког конгресмена за директора Централне обавјештајне агенције (ЦИА) у својој новој администрацији.

Ретклиф је био директор националне обавјештајне службе током посљедњих годину и по дана Трамповог првог мандата, предводећи обавјештајне агенције америчке владе током пандемије коронавируса.

- Радујем се што ће Џон бити прва особа која је икада служила на оба највиша обавјештајна места у нашој држави - рекао је Трамп у изјави, називајући га "неустрашивим борцем за уставна права свих Американаца" који ће обезбиједити "највиши ниво националне безбједности и мир."

Стивен Виткоф, специјални изасланик за Блиски исток

Трамп је у уторак именовао инвеститора за некретнине Стивена Виткофа за специјалног изасланика за Блиски исток.

Виткоф (67) је био саиграч у голфу Трампу и играо је са њим у Трамповом клубу у Вест Палм Бичу на Флориди 15. септембра, када је бивши предсједник био мета другог покушаја атентата.

Виткоф је "веома цијењени лидер у бизнису и филантропији", рекао је Трамп о Виткофу.

- Стив ће бити неумољиви глас за мир и све нас учиниће поносним - додао је Трамп.

Трамп је такође именовао Виткофа за копредсједавајућег (са бившом сенаторком из Џорџије Кели Лофлер) свог инаугурационог комитета.

Мајк Хакаби, амбасадор у Израелу

Трамп је именовао бившег гувернера Арканзаса Мајка Хакабија за амбасадора у Израелу, саопштио је у уторак.

Хакаби је упорни бранилац Израела и његова номинација долази пошто је Трамп обећао да ће ближе ускладити америчку спољну политику са интересима Израела док ова земља води рат против Хамаса и Хезболаха које подржава Иран.

- Он воли Израел, а исто тако га воли и народ Израела - навео је Трамп у саопштењу.

- Мајк ће неуморно радити на успостављању мира на Блиском истоку - додао је он.

Мајк Волц, савјетник за националну безбједност

Трамп је затражио од Волца, пензионисаног официра Националне гарде и ратног ветерана, да буде његов савјетник за националну безбједност, објавио је у саопштењу у уторак.

Овај потез ставља Волца у средиште кризе националне безбједности, у вријеме када се тражи већа војна помоћ Украјини и када расте забринутост око савеза између Русије и Сјеверне Кореје, као и конфликта на Блиском истоку.

- Мајк је био снажан адут моје агенде за спољну политику и на првом мјесту. Он ће кроз снагу бити фаворит у нашој потрази за миром у свијету - наводи се у Трамповој изјави.

Волц је конгресмен Републиканске странке са Флориде. Био је више пута у борбама у Авганистану, а такође је радио у Пентагону као политички савјетник када су Доналд Рамсфелд и Роберт Гејтс били шефови одбране.

Сматра се да је "јастреб" према Кини и позвао је на бојкот Зимских олимпијских игара 2022. године у Пекингу због наводне умјешаности Кине око ширења пандемије Ковид-19 и наводног угњетавања мањинског муслиманског ујгурског становништва.

Сузи Вајлс, шеф особља

Вајлсова (67) је била виши савјетник Трампове предсједничке кампање 2024. године и де факто менаџер кампање.

Она има искуство у политици Флориде. Помогла је Рону Десантису да побједи у својој првој трци за гувернера Флориде. Шест година касније, била је кључна за Трампову побједу над њим, на републиканским предизборима 2024. године.

Њено ангажовање била је прва велика Трампова одлука као новоизабраног предсједника. За Вајлс се каже да је задобила велико Трампово повјерење водећи једну од најдисциплинованијих од укупно три Трампове кампање.

Вајлс је успјела да помогне Трампу да остане на правом путу, не критикујући његове импулсе, већ тако што је придобила његово поштовање.

Том Хоман, "цар границе"

Хоман (62) је добио задатак да спроведе највећу операцију депортације у историји САД.

Очекивало се да ће Хоман, који је служио под Трампом у његовој првој администрацији, и који је водио америчку имиграциону и царинску службу и добити позицију у вези са питањима границе, које је Трамп сматрао централним у својој кампањи.

Хоман је инсистирао да би тако масован подухват био хуман. Дуго је био лојални присталица Трампових политичких идеја, сугеришући на јулској конвенцији у Вашингтону да би био вољан да "води највећу операцију депортације коју је Америка икада видјела".

Демократе су критиковале Хомана јер је бранио Трампову политику "нулте толеранције" на граничним прелазима током његове прве администрације, што је довело до раздвајања чланова хиљада породица на граници, које су тражиле азил у САД.

Елиз Стефаник, амбасадорка САД при Уједињеним нацијама

Стефаник ће бити амбасадор САД при УН и остала је упамћена као један од најснажнијих Трампових бранилаца за вријеме његовог импичмента.

Изабрана је у Представнички дом 2014. године. Њене колеге из Представничког дома изабрале су је за председавајућег Републиканске конференције у Представничком дому 2021. године, када је бивша представница Вајоминга Лиз Чејни смијењена са те функције након што је јавно критиковала Трампа због лажне тврдње да је побиједио на изборима 2020. године.

Стефаник је од тада на тој функцији као трећерангирани члан руководства Дома.

Њено испитивање предсједника универзитета због антисемитизма у кампусима довело је до тога да двојица од тих предсједника поднесу оставке, што је додатно уздигло њен непоколебљиви профил личности.

Стивен Милер, замјеник шефа кабинета за политику

Милер је снажан глас Трампове политике масовних депортација. Овај 39-годишњак је био виши савјетник током прве Трампове администрације.

Био је централна личност у неким Трамповим политичким одлукама, посебно у његовом настојању да раздвоји хиљаде имигрантских породица.

Трамп је током кампање тврдио да се економски, безбједносни и социјални приоритети нације могу испунити само депортацијом људи који се илегално налазе у Сједињеним Државама.

Откако је Трамп напустио функцију 2021. године, Милер је био предсједник организације Америка Фрст Лигл коју чине бивши Трампови савјетници, а чији је циљ да изазове Бајденову администрацију, медијске компаније, универзитете и друге око питања као што су слобода говора и национална безбједност.

Ли Зелдин, Агенција за заштиту животне средине

Трамп је изабрао републиканца Лија Зелдина (44) на чело Агенције за заштиту животне средине.

Зелдин нема никаквог искуства по питањима животне средине, али је дугогодишњи присталица бившег предсједника.

Бивши члан Представничког дома САД из Њујорка написао је на мрежи Икс: "Вратићемо америчку енергетску доминацију, ревитализоваћемо нашу аутомобилску индустрију, вратићемо Американцима радна мјеста и учинићемо САД глобалним лидером на пољу вјештачке интелигенције."

- Учинићемо то уз заштиту приступа чистом ваздуху и води - додао је он.

Током своје кампање, Трамп је често нападао промоцију електричних возила од стране Бајденове администрације. Често је током кампање понављао да ће "бушити, бушити, бушити", алудирајући тиме на подршку истраживању нафтних бушотина, пише АП.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана