Сунак: Британија ће донијети нове мјере за смањење броја миграната из Албаније

Агенције
Foto: Танјуг/АП

ЛОНДОН- Британски премијер Риши Сунак изјавио је данас да ће Велика Британија донијети нове мјере усмјерене на смањење броја миграната који стижу из Албаније у Уједињено Краљевство малим чамцима преко Ламанша.

Сунак, који се суочава са све већим притиском да ограничи све већи број миграната који долазе преко Ламанша, истакао је да планира да уведе нови закон почетком сљедеће године да би се осигурало да људи који илегално стигну не могу да остану у Британији.

Премијер је навео да је запослено додатних стотине радника за обраду захтјева за азил и рјешавање нагомиланих нерешених захтева за које се процјењује да их има више од 143.000 да би били решени до краја идуће године, пренио је АП.

Хиљаде Албанаца биће враћене кућама наредних мјесеци, рекао је Сунак у парламенту.

Он је рекао да је Британија добила формална увјеравања од албанске владе да ће заштитити праве жртве и људе који су у опасности од поновне трговине.

Сунак и други званичници инсистирали су да је Албанија фундаментално сигурна земља и да је већина захтјева за азил њених грађана неоснована.

Више од 10.000 Албанаца стигло је преко Ламанша ове године и затражило азил, што чини готово четвртину од рекордних 44.000 људи који су том рутом стигли до Велике Британије, наводи АП.

У Британију је 2020. стигло само неколико десетина албанских тражилаца азила.

Британски званичници су рекли да је велики пораст можда последица повећане активности албанских криминалаца који дјелују у сјеверној Француској, пренијела је америчка агенција.

Албански премијер Еди Рама рекао је недавно да Велика Британија треба да престане да дискриминише људе из његове земље да би оправдала сопствене неуспјехе.

Виско комесаријат УН за избјеглице (УНХЦР) је указао да ће планови Велике Британије поткопати глобални избјеглички систем у цјелини и прекршити међународни избјеглички закон.

Ограничавање приступа азилу само онима који долазе „сигурним, легалним путевима“, које намјерава да уведе Велика Британија, у супротности су са основним принципима међународне солидарности на којима је заснована Конвенција о избјеглицама из 1951, наводи се у саопштењу УНХЦР-а.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана