Студија показала да је Британија далеко од праведног друштва - расизам дио свакодневног живота

Танјуг
Студија показала да је Британија далеко од праведног друштва - расизам дио свакодневног живота

ЛОНДОН - Више од трећине људи из етничких и вјерских мањина искусило је расно мотивисано физичко или вербално злостављање, показали су резултати највећег и најсвеобухватнијег истраживања расне неједнакости у Великој Британији.

Истраживање је открило „упадљиво висок” ниво изложености злостављању у широком спектру етничких мањинских група, као и високу преваленцију расне дискриминације и неједнакости исхода у образовању, радном мејсту, становању и интеракцији са полицијом.

-Британија није ни близу расно праведног друштва - закључује се у двогодишњем истраживачком пројекту, који позива министре да се позабаве  „значајним етничким неједнакостима“ у низу области британског живота и институција, пише Гардијан.

У извхештају је наведено да детаљни докази о дискриминацији и неправедности директно оспоравају налазе Севеловог извхештаја о расним диспаритетима који је наручила влада прије двије године, у којем се тврди да значајно мање присуство и утицај структуралног и институционалног расизма у Великој Британији.

Према истраживању, скоро сваки шести припадник мањинских етичких и вјерских група рекао је да је доживио расистички физички напад прије пандемије.

Више од четвртине свих испитаника из мањинских етничких група искусило је расне увреде, а 17 одсто њих је рекло да им је имовина оштећена у расистичким нападима. Скоро трећина је рекла да је искусила расизам на јавном мјесту, а сваки шести је рекао да је претрпио расизам од стране комшија.

Професорка антропогеографије на Универзитету Сент Ендруз Ниса Фини, која је водила студију, рекла је да је студија показала да је расизам „дио свакодневног живота“ људи из етничких мањина.

Упркос бројним доказима о расној дискриминацији и неправедности, истраживање је показало да је велика већина мањинских група пријавила снажан осјећај припадности британском друштву, често уз дубоку приврженост сопственом етничком идентитету.

Многе групе су навеле висок ниво повјерења у британски парламент и децентрализоване владе. Уз неке изузетке, „припадници етничких мањина више вјерују британском парламенту него бијели Британци“, показало је истраживање.

Скоро трећина људи из етничких и верских мањинских група пријавила је расну дискриминацију у образовању (29 одсто) и запошљавању (29 одсто), а скоро петина је изјавила да су доживјели дискриминацију приликом тражења стана.

Више од петине свих мањина навело је искуство дискриминације од стране полиције, а овај број је још и већи у случају црначких карипских група, Рома и путујућих народа.

Групе етничких мањина чешће живе у пренасељеним стамбеним објектима – 60 одсто ромских породица је пренасељено, а четвртина Пакистанаца и Арапа.

Студија је такође забиљежила висок ниво политичког ангажовања етничких мањина. Лабуристи су постигли највише резултате међу групама Пакистанаца, Црноафричких и Црнокарипских група, Торијевци су добили највећи удио јеврејских гласова, док су либерални демократи добили највећу подршку бијелих источноевропских, кинеских и бијелих ирских група.

Истраживање је показало да је дошло до пораста расистичког злостављања кинеских и азијских група током пандемије.

Више од 14.000 људи из 21 етничке групе, укључујући бијеле Британце, анкетирано је између фебруара и октобра 2021. Пројекат који финансира Савјет за економска и социјална истраживања спровео је тим академика са универзитета Сент Ендруз, Манчестер и Кингс колеџа у Лондону.       

Истраживање, објављено у књизи "Расизам и етничка неједнакост у вријеме кризе" нуди, према речима аутора, најажурније и детаљније доказе о етничким неједнакостима у Великој Британији од 1997. године, са различитим приступима и детаљним подацима, а обухвата13 група етничких мањина и заједница.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана