Шта се дешава ако кандидати буду имали исти број електора

ГС
Шта се дешава ако кандидати буду имали исти број електора

У Америци се одржавају предсједнички избори, а Американци могу бирати између Доналда Трампа, кандидата Републиканске странке, и Камале Харис из Демократске странке.

Као што је познато, САД има систем по којем се не гледа који кандидат има више гласова на нивоу цијеле државе, већ "електорски колегијум"

Укупно постоји 538 електора, који су подијељени на 50 држава, те Дистрикт Колумбија гдје се налази главни град САД Вашингтон.

Постоји сценарио по којем оба кандидата имају по 269 електора, односно гдје би дошло до изједначеног резултата.

То се није десило у модерној америчкој историји, посебно откад се ефективно бира између двоје кандидата, али и за то Устав Америке има предвиђено рјешење.

Када би дошло до подјеле електора, амерички Конгрес би имао финалну ријеч. У Представничком дому би се бирао предсједник, док би Сенат бирао потпредсједника.

Међутим, у Представничком дому не би гласали представници, којих има 435, већ би савезне државе имале по један глас, којег би одлучивали заступници из те савезне државе.

Потребно је 26 држава за избор предсједника, а тачно тај број тренутно контролишу републиканци.

У Сенату би сваки члан гласао засебно, а ту већину имају демократе.

Ипак, као што је речено, ово се није десило у модерној америчкој хисторији и јако је тешко да се бројеви "ускладе" како би дошло до овог сценарија, пише Кликс.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана