Широм Европе очекује се хаос на аеодромима уз кашњења и одлагања летова

Танјуг
Foto: Илустрација

ПРАГ- Широм Европе овог лета се може очекивати хаос на аеродромима уз кашњења и одлагања летова, пишу свјетски медији.

Људи који желе да путују авионом у наредним мјесецима упозорени су на "изазовно" љето пошто се очекује да ће контрола ваздушног саобраћаја бити преоптерећена на многим кључним локацијама, указује Тајмс.

Европска организација за безбједност ваздушног саобраћаја Јуроконтрол издала је ово упозорење на почетку шпица љетње сезоне, уз предвиђање да ће у наредних осам недјеља широм Европе бити око 33.000 летова дневно, што је повећање од око осам одсто у односу на 2022.

Јуроконтрол је саопштио да се очекују "велика преоптерећења" саобраћаја већином дана у многим важним регионима за авио-саобраћај, што може довести до кашњења и одлагања летова, као и коришћење дужих рута како би се избјегла загушена подручја.

Предвиђа се да ће број дневних љета бити нижи од рекордне 2019. године, али сада макар два фактора утичу на преоптерећење центара за контролу авио-саобраћаја.

Од 2019. је смањен број контролора летања и у многим дијеловима Европе нема довољно особља. Током пандемије ковид-19 нагло је смањен авио-саобраћај па су многи искусни контролори лета пронашли други посао. У међувремену за тај посао није обучено довољно људи како би се задовољила потражња.

Генерални директор Јуроконтрола Раул Медина, који је рекао да је "ово љето у Европи изазовно", указао је на други проблем – мање доступног простора за авио-саобраћај усљед рата у Украјини и војних потреба.

Он је рекао да је повећана војна активност смањила количину расположивог ваздушног простора за до 20 одсто, због чега неки контролни центри управљају далеко већим саобраћајем усљед промијењених линија.

А ту је и опасност од штрајкова, указује Тајмс.

Шефови авио-компанија рекли су да штрајкови контролора лета у Француској остаје једна од највећих пријетњи љетњем ваздушном саобраћају, пошто не ремете саобраћај само у тој земљи, већ и широм Европе, јер летови морају да се преусмјере ка другим земљама.

Авиосабраћај широм Европе брзо се приближава нивоима пре пандемије, а судећи према наводима Јуроконтрола, љето би могло постати још хаотичније, оцјењује Индипендент, указујући да су Београд и Загреб међу градовима у којима се очекује преоптерећење.

Европска организација за безбједност ваздушног саобраћаја упозорила је на могуће проблеме у седам кључних центара за контролу летова током јула.

У Атини и Ремсу се велика оптерећења очекују већином дана, у Будимпешти четвртком, петком и суботом; у Варшави петком, суботом и недјељом; у Никозији петком.

У Београду и Загребу, према подацима које наводи британски лист, велика оптерећења се очекују у суботу 8. и 15. јула.

Контролори и планери летова су посебно под притиском у источној Европи, указује Индипендент. Због рата у Украјини и затварања ваздушног простора изнад Русије и Белорусије за западне авионе многе уобичајене руте између Европе и Азије сада нису доступне.

Истовремено, туристички центри у Европи су суочени с масама гостију, пише Волстрит џурнал, указујући да су Италија, Шпанија и Грчка на путу да забиљеже рекордну туристичку сезону, али да нису сви у тим земљама срећни због тога – кажу "превише је".

Милиони Европљана и Американаца надокнађују изгубљено вријеме путовања током пандемије од 2020. до 2022. Уз то, додаје амерички лист, очекује се да ће милиони кинеских туриста посјетити Европу овог љета и јесени послије укидања ограничења путовања у Кини.

У Италији ће, на примјер, вјероватно бити премашен рекордни број туриста и ноћења постављен у 2019, прије пандемије. Предвиђа се да ће број посјета у периоду од јуна до септембра бити већи за 3,7 одсто у односу на исти период 2019. и за 30 одсто више него прије једне деценије. Шпански и грчки званичници такође очекују рекордну годину.

Та повећања су добродошли подстицаји економијама јужне Европе, које у великој мери зависе од туризма. У Италији је више од 10 одсто привреде повезано с путовањима и туризмом. У Шпанији је то 15 одсто, а у Грчкој 19 одсто, показују подаци Свјетског савета за путовања и туризам.

Међутим, тамошњи становници све чешће питају колико могу то да поднесу, истиче Волстрит џурнал, додајући да су због незадовољства мјештана, у неким предложене мјере како би се обуздале хорде туриста.

У Портофину, малом луксузном селу на италијанској ривијери популарном међу међународним џет сетом, полиција кажњава људе који блокирају пјешачки саобраћај да би направили селфије. Венеција планира да 2024. уведе плаћање за улазак у град у најпрометнијим данима у години, саопштио је кабинет градоначелника.

У Барселони становници каче табле на којима пише "туристи су терористи", док се у Атини људи жале на раст цијена станарина због тога што све више њих издаје станове преко Аирбнб-ја, преноси Слободна Европа.

Повећан број туриста поред гужви на аеродромима, плажама и морским шеталиштима, довео је до још једног проблема - скока цијена.

Према компанији Алианц партнерс која, између осталог, пружа услуге путног осигурања, очекује се да ће број Американаца који путују у Европу овог љета порасти за 55 одсто у односу на прошлогодишње бројке – које су већ биле за невјероватних 600 одсто веће него 2021.

Сва та потражња је изазвала скок цијена – и авионских карата и хотела.

Према компанији Американ екпрес глобал бизнис тревел, циене хотела у Европи ће забиљежити највећи раст током 2023. године.

Љетње лудило у Европи већ је почело у јуну истичући да су многи европски центри били препуни туриста с распродатим хотелима, препуним музејима и ресторанима, посебно у градовима попут Барселоне, Рима и Париза.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана