Си Ђинпинг извршио чистке у одбрамбеном сектору због корупције

Танјуг
Си Ђинпинг извршио чистке у одбрамбеном сектору због корупције

ПЕКИНГ - Корупција у кинеским ракетним снагама и широм одбрамбене индустријске базе тако је велика да амерички званичници сматрају да је мање вjероватно да ће кинески предсjедник Си Ђинпинг у наредним годинама размишљати о великој војној акцији него што би иначе био случај, преноси Блумберг, позивајући се на америчке обавijештајне изворе.

Сијева свеобухватна војна чистка услijедила је након што се показало да је широко распрострањена корупција подрила његове напоре да модернизује оружане снаге и поставила питања о способности Кине да води рат, наводи америчка новинска агенција.

У америчким процijенама наводи се неколико примера корупције, укључујући пројектиле напуњене водом умjесто горива и огромна поља ракетних силоса у западној Кини са поклопцима који не функционишу на начин који би омогућио да се ракете ефикасно лансирају.

САД оцijењују да је корупција унутар кинеске Народноослободилачке армије довела до ерозије повjерења у њене свеукупне способности, посебно када је рijеч о ракетним снагама, а такође је уназадила неке од Сијевих главних циљева модернизације, тврде извори.

Истрага о корупцији обухватила је више од десет високих званичника одбране у протеклих шест мjесеци, што је можда највећи удар Кине на војску те земље у модерној историји. Истовремено, САД оцijењују да потез Си Ђинпинга да смjени високе званичнике, укључујући и неке који су унапријеђени за вријеме његовог мандата, показује да је власт кинеског лидера над Комунистичком партијом и даље чврста и да је озбиљан у погледу побољшања дисциплине, елиминисања корупције и коначног припремања кинеске војске за борбу на дужи рок.

Си је посветио милијарде долара свом циљу трансформације војске у модерну силу до 2027. године, са фокусом на јачање ракетних снага, које би играле кључну улогу у инвазији на Тајван.

У посљедњој рунди 29. децембра прошле године, највише законодавно тијело Кине смијенило је девет званичника Министарства одбране, укључујући пет повезаних са ракетним снагама и најмање двоје из Одјељења за развој опреме, које је задужено за наоружавање војске.

Неколико дана раније, главно политичко савјетодавно тијело Кине јавно је смијенило три руководиоца државног предузећа за производњу ракета.

Тај талас чистки услиједио је након што је у октобру 2023. смијењен бивши министар одбране Ли Шангфу, који је на тој функцији био само седам мјесеци.

Блумберг наводи да је ријеч само о смјенама које је Пекинг објавио, а за разлику од других дијелова кинеског система, војска не износи у јавност информације везане за истраге о корупцији.

Још један генерал-мајор ракетних снага "тихо" је уклоњен из општинског парламента Пекинга у новембру, извијестила је кинеска новинска агенција Цаикин.

Јавни знаци Сијевог настојања да елиминише корупцију у оружаним снагама први пут су се појавили у јулу прошле године, када је врховно војно тијело Кине формирало нови механизам за откривање и спријечавање ризика од корупције.

Неколико дана касније, Одијељење за развој опреме покренуло је ретроспективну истрагу која је између осталог обухватала „цурење информација" и помоћ одређеним компанијама да обезбиједе понуде.

Убрзо након тога три главна шефа ракетних снага су смијењена.

Званичне новине кинеске војске објавиле су у уводнику од 1. јануара да ће се ове године водити „рат против корупције", сигнализирајући да би могло бити више чистки.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана