Си циглу по циглу покренуо сарадњу БРИКС-а

Агенција Синхуа
Си циглу по циглу покренуо сарадњу БРИКС-а

Док свијет пролази кроз нови период турбуленција и трансформације, лидер највеће земље у развоју спреман је да помогне БРИКС-у, водећи ешалон глобалног југа, да игра већу улогу у изградњи боље заједничке будућности за човјечанство.

БРИКС, акроним за Бразил, Русију, Индију, Кину и Јужну Африку, на кинеском се дословно назива "златне цигле", што указује на оптимизам у погледу његовог великог потенцијала и блиставе будућности.

У том оптимистичном погледу истакнутје ангажман кинеског предсједника Си Ђинпинга. Он је досљедно стављао БРИКС високо на дневни ред кинеске спољне политике. Његово прво појављивање на мултилатералној сцени као шефа кинеске државе било је на самиту БРИКС-а 2013. у Дурбану у Јужној Африци, а посјетио је и остале четири земље БРИКС-а током прве двије године свог предсједавања.

-Кина предвођена предсједником Си Ђинпингом значајно је допринијела успјеху БРИКС-а - истакао је виши кинески истраживач у Малезији Бун Нагара.

Захваљујући заједничким напорима њених чланица, златна вриједност БРИКС-а стално расте. Подаци Свјетске банке показују да је удио БРИКС-а у глобалном БДП-у порастао са 18 одсто у 2010. на око 26 одсто у 2021. години, уз пораст у свим годинама.

Међу покретачима његовог значајног раста је снажна оријентација на стварне резултате.

-БРИКС није говорница, већ радна група која обавља ствари - једном је нагласио Си.

Пратећи овај дух, практична сарадња је одувијек била основа механизма БРИКС-а, а добар примјер је покретање Нове развојне банке (НДБ). Са сједиштем у Шангају, мултилатерална институција је до краја 2023. одобрила 105 пројеката у свим земљама чланицама за приближно 35 милијарди америчких долара.

Зграда сједишта Нове развојне банке (НДБ) у Шангају

С обзиром на развојне потребе БРИКС-а, Си се на самиту 2017. у кинеском приморском граду Шиамену придружио другим лидерима чланицама у формалном укључивању културних и међуљудских размјена у моторе сарадње БРИКС-а, како би додатно унаприједио везу између ових нација и јачају темеље интеракције БРИКС-а.

Већи БРИКС

Покренута три мотора, односно политичким и безбједносним, економским и финансијским, као и културним и међуљудским размјенама, сарадња БРИКС-а доживјела је још значајнији напредак и растућу подршку јавности.

-Јединствена вриједност сарадње БРИКС-а превазилази економске оквире, а механизам је иновација међународне сарадње, која је у изразитој супротности са неким протекционистичким, ексклузивним политичким, војним или економским савезима на Западу - рекао је директор Центра за истраживање сарадње БРИКС на Пекиншком нормалном универзитету Ванг Леи.

Према ријечима Сија, сарадња БРИКС-а надилази стару формулу политичких и војних савеза, стари начин размишљања повлачења линија на основу идеологије, као и застарјеле конструкције "ти-побиједио- ја изгубио" и "побједник узима све."

БРИКС, као што су многи посматрачи истакли, не само да је увелико разбио разне тврдње о сумору и пропасти и да није ништа друго до "разнолика посада", већ је и значајно повећао своју привлачност остатку свијета.

У јутарњим часовим 24. августа прошле године, Конгресним центром Сандтон у Јоханесбургу проломио се аплауз након најаве историјског ширења БРИКС-а. То, рекао је Си медијима, показује "одлучност земаља БРИКС-а и земаља у развоју да се уједине".

Од оснивања механизма БРИКС-а, отвореност и инклузивност остају трајна обавеза његових чланица. Си је више пута наглашавао да се земље БРИКС-а не окупљају у затвореном клубу или ексклузивном кругу.

 Форум БРИКС-а у Јоханесбургу, 24. августа 2023.

-Дрво не може направити шуму - рекао је он већ на свом првом самиту БРИКС-а у Дурбану 2013.

Годину касније, на самиту Форталеза у Бразилу, предложио је "дух БРИКС-а" отворености, инклузивности и вин-вин сарадњу.

Са таквим отвореним умом, група је развила традицију позивања лидера других земаља на своје самите. Затим, на скупу 2017. у Сјамену, древном лучком граду који је еволуирао у динамично средиште отварања и реформи у Кини, Си је надовезао ту праксу ширења и изнио програм "БРИКС Плус", охрабрујући веће учешће других тржишта у настајању и нације у развоју. Иначе, јужнокинески град Сјамен је био мјесто гдје је Си у 32. години дошао да ради као замјеник градоначелника 1985.  Сада је, на Сијеву иницијативу, тамо заживјела база иновација за БРИКС партнерство о новој индустријској револуцији.

Током година, са дубоким промјенама које су преобликовале свијет у степену ријетко виђеном у историји, кинески предсједник је непоколебљиво заговарао отвореност и сарадњу.

-У новим околностима, све је важније да земље БРИКС-а наставе развој отворених врата и јачају сарадњу отворених руку – рекао је Си на 14. самиту БРИКС-а 2022. године.

Годину касније, више од 60 земаља окупило се у Јоханесбургу на самиту БРИКС-а.

- Окупљање није вјежба тражења од земаља да заузму страну, нити вјежба стварања блоковске конфронтације. То је настојање да се прошири архитектура мира и развоја - рекао је Си.

Осим земаља које су постале нове пуноправне чланице 1. јануара 2024, више од 30 земаља је такође формално поднијело захтјев за придруживање БРИКС-у, док многе друге земље у развоју траже дубљу сарадњу са групом.

Модел воза метроа Сјамен на изложби Нове индустријске револуције БРИКС-а 2024.

-Постоји разлог зашто се ове земље одлучују за придруживање БРИКС-у. Зато што виде будућност, виде потенцијале и могућности унутар БРИКС-а - рекао је, директор одбора иновацијске базе БРИКС-а у Сјамену Мекхри Алијев.

Значајнији глас

Три мјесеца након одлуке о проширењу, БРИКС је сазвао ванредни заједнички самит о ситуацији у Гази са лидерима позваних чланица, као и генералним секретаром УН-а Антониом Гутерешом. Био је то први састанак ове врсте за групу.

Састанак, како је рекао Си, означава "добар почетак" за већу сарадњу БРИКС-а након његовог проширења.

Коментаришучи овај самит, Ал Џазира је навела да водеће земље глобалног југа траже "већу ријеч у глобалном поретку којим доминира Запад".

-То се одражава на растуће поуздање и повјерење групације БРИКС, које не чека шта ће рећи Запад – појаснио је аналитичар Јужноафричког института за међународне послове Стивен Грузд.

БРИКС је важна сила у обликовању међународног пејзажа.

-Унапређење праведнијег и праведнијег међународног поретка била је конзистентна тема у Сијевим коментарима о сарадњи БРИКС-а. Ефикасна координација између чланица и других земаља глобалног југа додаје више цигли у архитектуру глобалног управљања - рекао је кинески стручњак са Пекиншког нормалног универзитета Ванг Ли.

Нова развојна банка (НДБ) је примјер овог напора.

-Оснивање банке служи као корисна допуна и побољшање постојећег финансијског система што може подстаћи дубље размишљање и активније реформе у глобалном финансијском систему- сматра Си.

Током састанка са бившом бразилском предсједницом и актуелном шефицом НДБ-а Дилмом Русеф, у Пекингу 2023. године, Си је позвао НДБ да помогне у модернизацији земаља у развоју.

Русев дијели Сијеву визију.

-Визија је да не желимо да БРИКС говори само у име неколико земаља. Оно што желимо је да већина земаља буде дио БРИКС-а - рекла је она за агенцију Синхуа.

Као што је Си примијетио, јачање глобалног управљања је прави избор ако међународна заједница намјерава да подијели могућности развоја и да се ухвати у коштац са глобалним изазовима.

-Економски гледано, незападне нације – са БРИКС-ом на челу – гурају глобус у нову реалност: нови економски, друштвени и монетарни статус кво који преокреће оно што је свијет прихватио као нормално готово осам деценија - примијетио је глобални стручњак за инвестиције Џеф Ди Опдајк.

Истраживач са Института за евроазијске студије на Универзитету Ренмин у Кини Гуан Џаоју  каже да сарадња БРИКС-а "није ни антизападна ни усмјерена на рушење постојећег глобалног поретка, већ на конструктивну реформу његових неправедних аспеката како би се дало више могућности свијету у развоју".

-Предсједник Си је послао врло јасну поруку: Кина ће се удружити с другим тржиштима у развоју и земљама у развоју у процесу глобалне модернизације и побринути се да нико не буде заостао - рекао је Гуан.

Си сматра да је развој неотуђиво право свих земаља, а не привилегија неколико земаља. Под својом великом визијом да изгради заједницу са заједничком будућношћу за човјечанство, Кина се удружује са другим земљама у развоју у унапређењу њихове одговарајуће модернизације.

-Кина ће увијек бити чланица глобалног југа и свијета у развоју - рекао је Си у више наврата.

Прсти

Си Ђинпинг је једном упоредио тадашњих пет чланица БРИКС-а са пет прстију једне руке: кратки су и дуги ако су испружени, али чине моћну песницу ако су стиснути.

Сада је та рука постала већа и јача, како се њено чланство проширило прошле године, али суштина Сијеве метафоре постаје све релевантнија.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана