Разматра се објављивање извјештаја о нацистима пребjеглим у Канаду

ГС
Разматра се објављивање извјештаја о нацистима пребjеглим у Канаду

ОТАВА- Канадски премијер Џастин Трудо изјавио је да његова влада разматра могућност да скоро четири деценије стар извјештај о нацистичким ратним злочинцима који су нашли уточиште у Канади, буде у цјелости објављен.

"Постоје највиши државни службеници који веома пажљиво разматрају ово питање, укључујући и копање по архивама", рекао је Трудо новинарима. "Даћемо препоруке."

Како подсјећа канадски јавни сервис CBC, недавни скандал када је у парламенту у Отави одата почаст украјинском припаднику СС јединице Јарославу Хунки, подстакао је поновне позиве за декласификовање оних дијелова извјештаја "Дешенове комисије", састављеног 1986. године, на које је била стављена ознака тајности.

Извјештај се састоји од два дијела.

Први, који је укључивао препоруке за лакше изручење ратних злочинаца, објављен је јавно. Други је био означен као тајна и у њему су наведена имена нациста пребјеглих у Канаду.

Јеврејске групе, укључујући B'nai Brit и Центар пријатеља Симона Визентала, саопштиле су да би и други дио требало да се објави како би Канађани могли да сазнају више о срамној историји канадског прихватања небројеног броја нацистичких сарадника након Другог свјетског рата.

Они сматрају да након "афере Хунка" Канада треба да суочи са сумњивим послијератним одлукама о имиграцији које су омогућиле Хунки и другима попут њега да се доселе и живе у релативном миру.

Према процјенама Центра Симон Визентал, чак 2.000 украјинских припадника Хитлерове Вафен-СС примљено у Канаду послије рата, "након извјесног подстицаја од стране Британије".

Дешенова комисија је саопштила да је тај број вјероватно мањи.

"Афера Хунка" подстакла је још нека преиспитивања.

Генерална гувернерка Мери Сајмон, која у Канади представља британског монарха, као шефа државе, изразила је жаљење што је Питера Саварина, бившег ректора Универзитета Алберта, који је служио у истој нацистичкој јединици као и Јарослав Хунка, одликовала Орденом Канаде.

"Изражавамо наше искрено извињење Канађанима за било какву невољу или бол који је његово именовање могло изазвати", рекао је портпарол Сајмонове.

Канцеларија генералног гувернера, такође, испитује златне и дијамантске јубиларне медаље претходно додијељене Саварину, који је такође био предсједник Свјетског конгреса Украјинаца, групе која представља украјинску дијаспору.

Јединица у којој се Хунка борио, СС дивизија "Галиција", такође је предмет комеморација украјинских исељеничких група широм Канаде.

Они тврде да су се те трупе бориле не да би ојачале Хитлерову расистичку и геноцидну агенду, већ да би се супротставиле тоталитарном Совјетском Савезу.

У извјештају "Дешенове комисије", такође, пише да оптужбе о ратним злочинима које је починила та дивизија "никада нису поткрепљене".

Та тврдња је, међутим, у супротности са оним што су послије рата савезници, на суђењима у Нирнбергум, закључили о С С јединицама попут ове, због чега јеврејске групе кажу да желе да виде комплетан извјештај "Дешенове комисије".

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана