Процурили тајни детаљи: Како је Велика Британија надмудрила ЕУ?

Г.С.
Процурили тајни детаљи: Како је Велика Британија надмудрила ЕУ?

Британске власти тајно су дозволиле коришћење британског ланца снабдијевања вакцином АстраЗенеке за Аустралију.

Заузврат су добили милионе доза вакцина исте компаније из Индије, објавио је британски Телеграф, а преноси Јутарњи лист.

Више извора листу је потврдило да је АстраЗенека - британско-шведска фармацеутска компанија - добила могућност коришћења властитих производних капацитета за производњу најмање 717.000 доза вакцина намијењених Аустралији. Најмање двије испоруке обављене су у фебруару и марту, у раздобљу када је Брисел почео да уводи строже контроле произвођача вакцина и тражио да Велика Британија прераспореди дио својих залиха како би се надокнадио мањак доза АстраЗенеке у ЕУ, која је тада била суочена с огромним кашњењима АстраЗенеке у испоруци договорених количина.

Британска је влада изнова одбацивала такве захтјеве, а компанија је тврдила како у уговору који су потписали с Британцима стоји клаузула која их онемогућава да вакцину произведену у Великој Британији дистрибуирају даље. Истовремено је Брисел инсистирао да у уговорима ЕУ с АстраЗенецом изричито стоји да у Унију морају пристизати дозе произведене и у британским погонима.

Упркос томе, откривају новинари Телеграфа, АстраЗенека је добила тајно одобрење британских власти да вакциу умјесто у ЕУ извезе у Аустралију. У замјену за ту “услугу”, Британци су добили приступ око десет милиона доза вакцина које је произвео индијски Серум Институт, највећи свјетски произвођач вакцина који производи велике количине доза за АстраЗенеку.

Лист објашњава како је Велика Британија овакву ситуацију сматрала идеалним ријешењем јер се компанија обвезала надокнадити било који евентуални мањак вакцина, а Аустралија, која је један од највећих британских савезника, добива потребно вакцину. Велика Британија од АстраЗенеке је наручила око 100 милиона доза, а у марту је у земљу стигло око пет милиона доза из Индије. Но, упитно је хоће ли се снабдијевање вакцином из Индије наставити с обзиром на то да та држава проживљава велике проблеме са заразом те биљежи више од 400.000 новозаражених дневно.

Телеграф истиче како није познато је ли Аустралија једина свјетска држава која је профитирала из овакве врсте договора с Великом Британијом, а обије државе одбијају да званично коментаришу причу под изговором да се ради о “врло осјетљивој теми”. Ипак, премијер Борис Џонсон потврдио је да ће Велика Британија бити спремна да подијели своје вишкове са Kovax-ом, системом који помаже сиромашнијим земљама које не могу себи да приуште приступ достатним залихама вакцина.

Велика Британија досад је наручила око 517 милиона доза вакцина различитих произвођача, што је више него довољно за цјелокупну популацију. Међутим, вјероватно је да ће пракса тајних договора с Аустраљом разбијеснити Европску комисију, која је недавно поднијела тужбу против АстраЗенеке због кашњења с испоруком вакцина, што је кршење потписаног уговора. Компанија то демантује тврдећи да у уговору стоји како ће се фирма “добро потрудити” да испуни захтијеве.

Адвокати Европске уније у сриједу су поновили своје захтијеве тражећи да АстраЗенека почне да извози вакцино произведено у Великој Британији широм Европе. Док они тврде како се компанија мора покорити и извршавати своје обвезе, АстраЗенека тврди како нема формалних обавеза да то учини.

Телеграф истиче како су први детаљи тајног договора с Аустралијом у јавност испливали још 8. априла, када је о доласку доза из Велике Британије извијестио аустралијски “Sydney Morning Herald”. Прва пошиљка дошла је ваздушним путем 28. фебруара , а након тих 300.000 доза стигао је и остатак авионом Емиратеса.

Подсјећају како је до испоруке дошло недјељама након што је Европска комисија усвојила прописе који ограничавају извоз вакцина произведеног у ЕУ, а друга пошиљка стигла је након што је ЕУ службено блокирао АстраЗенеку и њен захтјев да испоручи 250.000 доза вакцина из Италије Аустралији.

АстраЗенека одбила је да коментарише све наводе. Портпарол британске владе рекао је, пак, да је производња вакцина један од најважнијих међународних подухвата те да је Велика Британија поносна што може у њему да учествује.

“Детаљи било којег уговора између националних влада и АстраЗенеке су пословна тајна”, појаснио је, преноси Јутарњи лист.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана