Преминуо Бил Ричардсон - један од твораца “Дејтона”

ГС
Преминуо Бил Ричардсон - један од твораца “Дејтона”

ВАШИНГТОН - Конгресмен Бил Ричардсон, један од твораца Дејтонског споразума, али и човјек који је годинама био главни дипломатски ватрогасац Бијеле куће, преминуо је у 75. години. Био је амерички амбасадор при УН, министар енергетике, а 2007. године окушао се у трци за шефа Бијеле куће.

Бил Ричардсон је био у Београду, разговарао са Милошевићем и тај папир (страница и по основних принципа који су водили ка Дејтонском споразуму) се угојио на више страница, па је онда дошао Холбрук и тај папир је постао књига, рекао је својевремено у РТС-овој емисији “Свједок” некадашњи председник СР Југославије, Милан Милутиновић.

Некадашњи амерички амбасадор при Уједињеним нацијама, конгресмен, дежурни ватрогасац у администрацији Била Клинтона и неусјпешни предсједнички кандидат, Бил Ричардсон био је један од кључних дипломата који су припремали документе за конференцију у Дејтону.

Осим у БиХ, гдје се састајао са највишим представницима обје стране у сукобу, Ричардсон је био амерички изасланик у неколико великих криза, укључујући Сјеверну Кореју, Кубу, Ирак, Нигерију и Мјанмар.

Ричардсон и Милошевић су се састали у Београду 17. марта 1995. године и тај сусрет сматра се почетком директних контаката тадашњег предсједника Србије и Клинтонове администрације.

Према документима са тог састанка, Ричардсон је српском предсједнику рекао да је америчка политика према њему почела да се мијења, те да га САД виде као кључног играча за постизање мира у региону. Ричардсон је Милошевићу рекао и да Бил Клинтон “мора да се извуче” из сукоба на просторима бивше Југославије прије предсједничких избора 1996. године, те да од њега мора да добије конкретне приједлоге прије повратка у Вашингтон.

Хроничари тврде да је тај састанак био први корак ка миру који је у новембру дефинисан у америчкој бази Рајт-Петерсон у Дејтону, објавио је РТС

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана