Пакистан блокирао Википедију због повреде муслиманских осјећања

ГС
Пакистан блокирао Википедију због повреде муслиманских осјећања

Пакистанско медијско регулаторно тијело саопштило је данас да је блокирало сервис Википедије у тој земљи због повреде муслиманских осјећања тиме што са портала није уклоњен намјерно постављен богохулни садржај.

Критичари су осудили тај потез власти Пакистана, наводећи да представља ударац за дигитална права.

Према спорним пакистанским законима о богохуљењу свако ко је проглашен кривим за вријеђање Ислама може да буде осуђен на смрт, али та земља још није изрекла ниједну смртну казну. Међутим, чак и наводи да је направљен такав преступ често су довољни да изазову масовно насиље или чак смртоносне нападе.

Међународне и домаће групе за одбрану људских права наводе да се често оптужбе за богохуљење користе да застраше вјерске мањине и ријеше личне спорове. 

- Пакистанска телекомуникациона управа саопштила је да је блокирала Википедију зато што је занемарен рок о уклањању спорног садржаја у року од 48 сати - рекла је портпаролка тог државног тијела.

“Такве ствари поврјеђују осјећања муслимана” , рекла је Малахат Обаид из тог регулаторног тијела.

Она је рекла да су пакистанске власти у разговорима са званичницима Википедије и да забрана може бити укинута уколико платформа у потпуности уклони антиисламски садржај. 

Фондација Викимедија у суботу је потврдила забрану изражавајући наду да ће пакистанска влада да им се “придружи у привржености знању као људском праву и да хитно омогући приступ пројектима Википедије и Викимедије, тако да народ Пакистана може да настави да прима и дијели знање са свијетом”.

Пакистански стручњак за друштвене мреже Мохсин Раза Кан рекао је да је лако апдејтовати или замијенити материјал Википедије који се сматра светогрдним или увредљивим за муслимане тако да није одговор блокирање портала. Фондација за дигитална права са сједиштем у Лахору раније је назвала забрану Википедије увредом пакистанског права на приступ информацијама и ругање посвећености земље да се придржава својих обавеза везаних за људска права.

Пакистан је раније кратко забранио ТикТок због наводног аплоудовања неморалног, обсјценог и вулгарног садржаја. Забрана је касније укинута када је ТикТок увјерио Пакистан да ће уклонити такав садржај и блокирати кориснике који такав садржај постављају на ту друштвену мрежу. Такође је 2008, Пакистан забранио Јутјуб због видеа који приказују пророка Мухамеда. Муслимани вјерују да је богохулно физичко приказивање пророка.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана