Ове године евидентиран рекордан број покушаја илегалних прелазака преко Ламанша

Танјуг
Ове године евидентиран рекордан број покушаја илегалних прелазака преко Ламанша

ЛОНДОН - Више од 600 избјеглица је ухваћено у недјељу у покушају да пређу канал Ламанш, највише у овој години, саопштило је у понедјељак британско министарство унутрашњих послова.

У недјељу је откривено укупно 616 избеглица који су у 12 малих чамаца илегално прелазили канал који раздваја Велику Британију и Француску, а од почетка ове године ухваћено их је укупно 8.380 у покушају пресласка Ламаша, преноси портал Еурактив.

Према важећем закону у Великој Британији захтјеви за азил могу бити одбијени избјеглицама које се домогну британске територије неовлашћеним путем, као што је прелазак чамцем преко канала Ламанш.

"Људи који илегално стигну у Уједињено Краљевство биће притворени и одмах враћени у своју земљу поријекла или у неку трећу земљу", потврдио је портпарол министарства унутрашњих послова још у јануару ове године, наводи се у посљедњем званичном саопштењу за јавност.

У извјештају Заједничког међустраначког комитета за људска права посвећеном закону о илегалној миграцији наводи се између осталог да неки од доказа не само да потврђују да овај закон "није био прави приступ" већ ће "на крају довести до тога да Уједињено Краљевство не одигра своју улогу у глобалном систему заштите избјеглица који се ослања на међународну сарадњу и подјелу одговорности".

Прошле недјеље су министри унутрашњих послова ЕУ постигли споразум о миграцијама који је описан као историјски, а према којем би државе ЕУ плаћале по 20.000 евра за сваког мигранта којег одбију да приме.

Споразум је постигнут након што се одустало од захтјева за "обавезно пресељење" избеглица из земаља на првој линији попут Италије, Грчке и Малте.

Умјесто тога уведено је правило о доприносу од 20.000 евра који ће платити свака држава за сваког мигранта којег одбије да прими на своју територију.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана