Орбан: Запад ће ускоро сазнати како изгледа изгубити рат

Агенције
Орбан: Запад ће ускоро сазнати како изгледа изгубити рат

БУДИМПЕШТА - "Већина западних земаља ће ускоро сазнати како изгледа изгубити рат", рекао је мађарски премијер Виктор Орбан, мислећи на сукоб Русије и Украјине.

Мађарска покушава да се не мијеша и залаже се за мир, иако је већина чланица ЕУ и НАТО-а подржала Кијев, обезбијеђујући скоро 200 милијарди долара у оружју, муницији и опреми. Обраћајући се националном радију "Кошут" у петак, Орбан је изјавио да Будимпешта и даље има мало слободе у политици, иако је притисак из Брисела појачан.

"Западњаци не желе да окончају сукоб Русије и Украјине и очигледно желе да буде настављен, желе да ратују, сада желе и да ратују у економији", рекао је Орбан и додао:

"Они су у проблемима до гуше, они су у изгубљеном рату, они губе рат управо сада".

Ове земље, или већина њих, подсјећа Орбан, нису изгубиле рат од Другог свјетског рата. Наравно, Нијемци су га изгубили, али већина њих је била на побједничкој страни.

"Сада се суочавају са потпуно новим искуством - ускоро ће изгубити рат. Мађарска неће, јер ово није наш рат, ми се нисмо мијешали", наставио је мађарски премијер.

Цијела ЕУ пева у један глас када је у питању сукоб Русије и Украјине, додао је Орбан, али је Мађарска успјела да остане по страни. То му даје наду да ће Будимпешта имати простора и за "погрешну економску политику засновану на логици рата".

Према ријечима премијера Мађарске, Запад се вратио на "логику хладног рата" када је ријеч о украјинском сукобу, враћајући се на старе начине размишљања и бирајући да ратује не само у безбједносној сфери, већ и у економској и са санкцијама не само Русији већ и Кини.

"Наравно, ако нам добри Господ помогне, онда ће у Америци присталице за рат бити замијењене присталицама мира, а предсједник Трамп ће се вратити, и тада можемо да одахнемо, јер више нећемо бити сами, биће нас барем двоје", закључио је Орбан.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана