Нови милијардер на Форбсовој листи: Упознајте Ердогановог зета који је направио најпознатији војни дрон

ГС
Foto: Агенције

Зет турског предсједника Реџепа Тајипа Ердогана – Селџук Бајрактар – ново је име на Форбс листи милијардера за 2024. Његово богатство процијењено је на 1,2 милијарде долара, а заједно с њим на листу је први пут ушао и његов брат Халук са имовином од 1,1 милијарди долара.

Њих двојица воде једну од најпознатијих свјетских компанија за производњу војних дронова Бајкар. Халук је мањински власник компаније, али је главни извршни директор док је Селџук на функцији главног техничког директора.

Како наводи Форбс, њихов главни производ, беспилотни војни дрон Бајрактар, толико успјешно користе украјинске трупе у рату с Русијом да је инспирисао и настанак популарне народне пјесме.

Селџук има 44 године и 2016. оженио је Ердоганову кћерку Симеје. Имају двоје дјеце и живе у Истанбулу. Такође је и пилот.

Са богатством од 1,2 милијарде долара тренутно је 2.454 најбогатији човјек на свијету од укупно 2.781 милијардера колико се нашло на Форбс листи.

Власник је 52,5 посто компаније Бајкар. Поред функције главног техничког директора, он је и предсједник Управног одбора.

Компанију је основао њихов отац Ездемир још 1984. како би производио дијелове за турску аутоиндустрију. Са производњом дронова стартовали су у првој деценији овог вијека.

Евидентно су у успону, јер су 2022. пријавили продају од 1,4 милијарди долара, а извоз је у прошлој години повећан на 1,8 милијарди долара захваљујући уговорима са војним снагама више земаља у Европи, Африци и на Блиском истоку.

Архитекта беспилотне летјелице и борбеног авиона
Селџук има и свој сајт. За себе наводи да је архитекта прве аутохтоне турске беспилотне летјелице, као и првог беспилотног борбеног авиона Бајрактар Кизилелма.

Дипломирао је на Роберт колеџу 1997. и стекао диплому инжењера за електронику и комуникације на Истанбулском техничком универзитету 2002. Мастер диплому добио је на Универзитету Пенсилванија 2004. Хвали се и да је његово истраживање о формацијском лету беспилотних летјелица, као и координацији летјелица и тимова робота на земљи, контроли лета и системима навођења, било тема научних публикација.

Други мастер заслужио је на чувеном МИТ-у (Институт за технологију Масачусетс) у 2006. али до докторске титуле на Џорџија Теку није стигао јер се вратио у Турску да би помогао компанији у развоју беспилотне летјелице.

Поред редовног посла, води и неколико фондација.

Развија летећи аутомобил и сателите

Дрон Бајрактар извезли су у 33 земље до марта ове године, наводи се у биографији.

Сада ради на развоју првог турског летећег аутомобила, Цезери, као и на унапређеној верзији дрона и беспилотном борбеном авиону.

У биографији наводи и да је фокусиран на свој технолошки подухват Фергани, где надгледа развој кластера сателита у ниској орбити и возила за трансфере у орбити.

И на крају, истиче да је током пандемије водио активности на развоју аутохтоног турског респиратора за интензивну његу.
Добитник је више одликовања, од којих на првом мјесту истиче орден азербејџанског предсједника Илхама Алијева из 2021. за допринос дрона Бајрактар у борбама за регион Карабах.

Одликовао га је 2022. и украјински предсједник Володимир Зеленски.

Ордење је добијао и од министра одбране Азербејџана и предсједника афричке државе Мали.

Насљедник Ердогана?
Због успјеха које је остварио, Вол Стрит Џурнал га види као потенцијалног насљедника Реџепа Тајипа Ердогана на мјесту лидера Турске од 2028. Како наводе медији, метеорски успех компаније у великој мјери се ослањао на однос са Ердоганом тако да још није изашао из сјенке таста.

Једном приликом Селџук је изјавио да му није намјера да улази у политику и постане предсједник већ да води авиоиндустрију, али „ако борба за националну технологију то захтијева, наравно да нећу бити уплашен (да преузмем функцију) и одустати“.

Због начина на који је Бајрактар промијенио начин ратовања добио је и надимак турски Илон Маск, као и техно-националиста.

Бајрактар је између осталих испоручен Азербејџану, Украјини, Пољској, Албанији, Туркменистану, Киргистану, УАЕ, а како је рекао српски предсједник, наша земља га неће набављати јер је испоручен и Косову, пише Форбс.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана