Новембар није случајно одабран: Зашто Американци гласају баш уторком

ГС
Foto: Илустрација/Агенције

Американци су први пут увели правило да се избори одржавају радним даном 1845. када је Конгрес усвојио федерални закон којим се прописује да је за гласање предвиђен први уторак у новембру.

Прије тога је државама било дозвољено да организују изборе кад год желе у року од 34 дана пре прве сриједе у децембру, али је тај систем имао доста мана.

У то вријеме, Сједињене Државе су још биле углавном аграрно друштво. За пољопривреднике, који су чинили већину радне снаге, већи дио године био је одређен земљорадњом и сточарством.

Почетак новембра је био добар тренутак за гласање јер је жетва била готова, а временске прилике и даље релативно повољне.
Ипак, неки дани у недјељи су били бољи од других.

Два дана дефинитивно нису долазила у обзир. Већину Американаца су чинили побожни хришћани и зато су недељу издвајали као дан одмора и богослужења. Сриједа је у многим областима била пијачни дан, када су фармери продавали своје усјеве у граду. Поред тога, понекад је био потребан дан путовања.

У руралним областима најближе бирачко мјесто је било удаљено неколико километара, а у ери прије аутомобила, долазак је могао да потраје.

Ако људи нису могли да користе недјељу или сриједу као дан путовања, то је значило да ни дан избора не би могао бити понедјељак или четвртак. И тако је уторак био одабран као најбоља опција.

Разлог што је дан избора одређен као уторак "послије првог понедељка" је да се спријечи да падне на 1. новембар.
Тај дан се сматрао неповољним, јер су га одређене хришћанске групе славиле као Дан свих Светих, а такође и зато што су трговци обично узимали први дан мјесеца да измире своје књиге за претходни месец.

Иако је уторак тада одабран као погодност, гласање тог дана се данас сматра неповољним.

Мање од два процента Американаца данас је запослено у пољопривреди, а људи уторком углавном раде.

Како је одзив бирача временом опадао, неки људи су предложили да се избори помјере за викенд. Други су предложили да се дан избора задржи у уторак, али да буде савезни празник.

Иако ови конкретни напори нису били успјешни, превремени избори и гласања путем поште су утицали на то да изборни дан буде мање важан за искуство гласања него што је то некада био, пише ЕУправо зато.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана