Њујорк тајмс: Документи Пентагона предвиђају четири сценарија у украјинском рату

Танјуг
Њујорк тајмс: Документи Пентагона предвиђају четири сценарија у украјинском рату

ЊУЈОРК- Тајни обавјештајни документ до којег је дошао Њујорк тајмс, а који је био међу онима који су процурили на интернет ове године, описују четири могућа сценарија о окончању сукоба Украјине.

 Хипотетички сценарији укључују смрт предсједника Русије Владимира Путина, као и предсједника Украјине Владимира Зеленског, смјену руководства у Оружаним снагама Русије и украјински удар на Кремљ.

У документу се наводи да ће рат највјероватније бити дуготрајан, као и да би сваки "вајлд цард" сценарио потенцијално могао да доведе до ескалације у Украјини, договореног окончања сукоба или да нема суштинског утицаја на путању рата.

Како наводи њујоршки дневник, документ који садржи могуће сценарије типичан је продукт обавјештајних агенција, осмишљен да помогне војним официрима и креаторима политике да размотре могуће исходе великих догађаја, у процјени сопствених могућности

Документ је означен као "RELIDО", што указује да одлуку о објављивању информација, а примјер страним партнерима, доносе одређени високи званичници. Датиран је на 24. фебруар, са ознаком "ЈЕДНА ГОДИНА", што сугерише да је анализа спроведена годину дана од почетка инвазије.

Један од четири хипотетичка сценарија показује шта би се могло догодити ако Украјина удари на Кремљ. Идентификован је широк спектар потенцијалних импликација.

Догађај би могао да доведе до ескалације, при чему би Путин размотрио употребу тактичког нуклеарног оружја или би га забринутост јавности могла навести на преговоре о окончању сукоба.

Бајденова администрација је посебно забринута због могућег удара Украјине на Москву јер би то могло изазвати драматичну реакцију Русије.

Опасности од оваквог напада Украјине један су од разлога што Сједињене Државе оклијевају да Кијеву обезбиједе ракете већег домета, наводи лист.

Неке анализе обавјештајних агенција процјењују највјероватније посљедице одређеног догађаја, док главни документ само описује могуће сценарије без процјена вјероватноће појединих исхода.

Амерички званичници су одбили да кажу да ли је документ оригиналан, али нису оспорили његову аутентичност. Документ је сличан другим документима које су израдили службеници Пентагона, чија је је аутентичност такође потврђена.

Амерички званичници су такође упозорили да су документи датирани и да у многим случајевима не представљају тренутне процјене разних обавјештајних агенција.

Други строго повјерљиви документ до којег је дошао Тајмс укључује детаље о преговорима о ценама руског горива у Африци.

Према документу од 17. фебруара, власти Малија су у то вријеме биле незадовољне цијенама горива и наставиле су преговоре са руским министарством енергетике и представницима Афричке политологије, ентитета повезаног са приватном војном компанијом Вагнер.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана