Њемачка уводи граничне пунктове према три земље

GS
Foto: fotostrasse

Њемачка планира да уведе стационарне контроле на границама са Пољском, Швајцарском и Чешком, као и да прошири граничне контроле са Аустријом, које су уведене још 2015. године, саопштила је нјемачка влада.

„Савезна полиција сада има на располагању низ мјера како би могла да реагује на тренутну ситуацију“, рекла је министарка унутрашњих послова Ненси Фезер.

Министарка је оправдала увођење стационарних контрола на границама са Пољском, Чешком и Швајцарском због великог броја илегалних улазака у Њемачку ове године.

Истовремено, затражено је шестомјесечно продужење граничних контрола према Аустрији, које су уведене у јесен 2015. године.

„Наш циљ је да спречимо кријумчарење људи и да се боримо против нерегуларних миграција“, рекла је Фезер.

Од јануара до краја септембра око 100.000 људи је илегално прешло немачку границу. Истовремено, број поднетих захтева за азил приближио се рекордном нивоу од врхунца мигрантске кризе 2015. године, што је повећало притисак на савезну владу, а посебно на министарку унутрашњих послова.

Мобилне контроле већ су могуће на шенгенским границама према Пољској, Чешкој и Швајцарској, које се могу вршити до 50 километара на територији Њемачке.

Министар унутрашњих послова Баварске Јоахим Херман затражио је од министарке да повећа број граничних полицајаца.

„Надам се да увођењем контрола министарка не само да шаље сигнал, већ да ће послати и много више полицајаца на границу“, рекао је Херман.

Савезна држава Баварска граничи се са Швајцарском, Аустријом и Чешком.

Последњих мјесеци повећан је број илегалних улазака у Њемачку, посебно источним путем који води преко Пољске и Чешке. Део избеглица Белорусија и Русија намерно пребацују преко граница са циљем дестабилизације Европске уније.

Већина илегалних имиграната наводи Немачку као своју крајњу дестинацију. У петак је у Берлину постигнут начелни договор између владе, опозиције и савезних држава о мерама које би допринеле смањењу броја избјеглица.

Опозиција и неке савезне покрајине сматрају да би смањење социјалних давања смањило и мотивацију оних који свесно бирају Њемачку као крајњи циљ, преноси Спутник

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана