Краљ Чарлс подржао истраживање ропских веза британске монархије

Танјуг
Краљ Чарлс подржао истраживање ропских веза британске монархије

ЛОНДОН - Краљ Чарлс је први пут подржао истраживање историјских веза британске монархије са трансатлантским ропством, након појаве документа који показује удио његових претходника у компанији за трговину робљем.

Бакингемска палата објавила је саопштење након што ју је Гардијан контактирао у вези са опсежном историјом учешћа узастопних британских монарха и улагања у поробљавање афричког народа.

Гардијан је објавио документ који показује пренос 1.000 фунти акција у Краљевској афричкој компанији за трговину робљем из 1689. године на краља Вилијама Трећег, од Едварда Колстона, замјеника гувернера компаније.

Бакингемска палата није коментарисала документ, али је рекла да подржава истраживачки пројекат, који је спонзорисала организација Историјске краљевске палате (ХРП), о умјешаности монархије у трговину робљем. 

Историчари специјализовани за вишевјековно учешће монархије у поробљавању афричког народа опрезно су поздравили изјаву палате, али су рекли да је потребно још много тога да се уради.

"Ово је питање које Његово Величанство схвата веома озбиљно. Као дио те акције, краљевска породица подржава ово истраживање кроз приступ краљевској колекцији и архиви", рекао је портпарол ХРП.

 

ХРП је партнер у независном истраживачком пројекту, који је започео у октобру прошле године, а који, између осталог, истражује везе између Британске монархије и трансатлантске трговине робљем током касног 17. и 18. века.

Сматра се да је то први пут да је Бакингемска палата јавно подржала истраживање забрињавајуће историје краљевске породице.

Документ који биљежи пренос Колстонове акције Вилијама Трећег пронашла је у архиви др Брук Њуман, историчарка са Универзитета Вирџинија Комонвелт, која ради на књизи "Краљичина тишина" умјешаности британске монархије у ропство.

Она је рекла да је пренос акција Колстона краљу "јасан доказ" о централној умјешаности британске монархије у трговину робљем и значају ропства за богатство монархије.

"Нема сумње да су вијекови улагања у афричко ропство и трговину робљем у великој мјери допринијели изградњи статуса, престижа и богатства данашње краљевске породице. Профит од трговине робљем и од индустрије изграђене на раду поробљених људи, заузврат је финансирао ширење царства, које је створило огромно богатство за Британију и њене краљевске породице", навела је Њуман.

Према њеним ријечима, подршка монарха је напредак, али потпуна истрага вјековне укључености монархије у трансатлантску трговину робљем , као и богатство које су узастопни монарси акумулирали од тога, "захтјеваће тим истраживача и форензичких рачуновођа, са пуним ресурсима".

Како подсјећа британски лист, краљ Чарлс је током посјете Гани у новембру 2018. изразио жаљење због патње коју је ропство нанијело, описујући то као "ужасан злочин". У говору народима Комонвелта у Руанди прошлог јуна, Чарлс је рекао како Британија мора да "призна сопствену прошлост", укључујући ропство, које је назвао "најболнијим периодом".

Међутим, активисти и представници карипских земаља у којима су поробљени људи били приморани да генерацијама раде на плантажама у власништву Британаца, критиковали су га зато што је изразио само општу тугу, а није експлицитно признао одговорност монархије.

Најновије истраживање о умјешаности монархије у трговину робљем докторски је пројекат историчарке Камиле де Конинг, а финансирано од стране Савјета за истраживање умјетности и хуманистичких наука. 

Пројекат који би требало да буде завршен до 2026. године надгледају ХРП и др Едмонд Смит са Универзитета у Манчестеру. 

Професор Вилијам Петигру, водећи истраживач пројекта Регистар британских трговаца робљем, који је ангажован на изради извјештаја о умјешаности Британије у трговину поробљеним афричким људима, рекао је да поздравља чињеницу да је палата "признала значај" ове врсте истраживања.

Извршна директорка британског центра за расну равноправност Рунимед траст  Др Халима Бегум, поздравила је подршку палате, али је истакла да је потребна краљевска комисија да би се у потпуности истражила историја и наслеђе ропства и колонијализма.

"Такав потез би заиста могао да инспирише милионе британских грађана и грађана широм Комонвелта", рекла је она, додајући да би то могао да постане "исцјељујући тренутак" у којем британске институције и сами Британци размишљају о утицају и текућем наслијеђу историјског расизма у овој земљи и настављају да предузимају мјере потребне за рјешавање посљедица на свим нивоима.
 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Galerija
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана