Климатска криза могла би однијети 10.000 живота сваке године до 2050.

Танјуг
Foto: Танјуг/АП

ЛОНДОН - Климатске промјене у Великој Британији могле би однијети додатних 10.000 живота сваке године до 2050. и донети низ тропских болести, упозорава се у извјештају Агенције за здравствену безбједност Уједињеног Краљевства (УКХСА) о здравственим ефектима климатских промјена.

"Екстремне врућине ће довести до повећања броја смртних случајева и других здравствених ефеката", наводи се у извјештају и додаје да ће број смртних случајева расти и усљед ниских температура.

У извјештају се процјењује да би, у најгорем случају, просјечне температуре могле да порасту за 4,3 степена Целзијуса, што би до 2070. године број смртних случајева повезаних са високим темературама повећало 12 пута, пише Гардијан.

Болести које преносе инсекти, као што су денга грозница или Зика вирус,  такође би могле постати раширеније широм Уједињеног Краљевства због доласка врста инсеката поријеклом из топлијих крајева, наведено је у извештају.

Као пријмер се наводи да би, због све већег насељавања тиграстог комарца у већем дијелу Велике британије, у Лонодону до 2060. године могла да избије ендемска епидемија денга грознице.

Додаје се да ће до половине овог вијека многи грађани широм Уједињеног Краљевства бити у опасности од поплава, што ће утицати на њихово ментално здравље.

Агенција за здравствену безбједност Уједињеног Краљевства истиче да су многа од ових предвиђања заснована на најгорем сценарију, али и да се многи од негативних ефеката климатских промјена на здравље људи могу ублажити промјеном понашања.

Међу рјешењима која су наведена су национални системи упозорења на екстремно ниске и високе температуре, мјере енергетске ефикасности и одбране од поплава, али и коришћење соларне енергије.

Више од 4.500 људи умрло је у Енглеској 2022. године због високих температура, што је највише икада забиљежено, а више од половине умрлих били су  старији од 65 година.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана