Кина уводи забрану облачења и говора "штетних по дух народа"

ГС
Foto: Илустрација

Кина припрема увођење закона којим би се и затвором могли кажњавати говор и облачење "штетни по дух кинеског народа", што је довело до дебате на друштвеним мрежама те земље, јавља Би-Би-Си.

Ако такав закон ступи на снагу, они који буду проглашени кривим могли би добити новчану или затворску казну.

Нацрт закона засад не дефинише јасно шта представља кршење духа народа, због чега су корисници друштвених мрежа и стручњаци затражили да буде прецизиран како би се избјегла преоштра примјена.

Спорне одредбе сугеришу, на примјер, да људи који носе или приморавају друге да носе одјећу или симболе који "подривају дух или вријеђају осјећања кинеске нације" могли би бити затворени до 15 дана и кажњени новчаном казном до 5.000 јуана (680 америчких долара), наводи Би-Би-Си.

Они који пишу или шире чланке или говор који наносе исту такву штету могли би се суочити с истовјетном казном.

Предложеним законским промјенама такође се забрањује "вријеђање, клеветања или на други начин каљање имена локалних хероја и мученика", као и вандалски напади на њихове меморијалне статуе.

Корисници Интернета запитали су се, међутим, на који начин власти могу једнострану да одлуче када су "повријеђена осјећања" нације.

- Да ли се у то рачунају ношење одијела и кравате? Марксизам је потекао на Западу. Да ли би се и његово присуство у Кини такође рачунало као вријеђање народних осјећања - написао је један корисник кинеске платформе Веибо.

Кинеска полиција је у марту привела жену која је у јавности носила реплику јапанске војне униформе. Раније овог мјесеца, људи који су носили принтове дуге на одјећи нису могли да уђу на концерт једног тајванског пјевача у Пекингу.

Нацрт закона је, како оцјењује британски јавни сервис, само један примјер начина на који кинески предсједник Си Ђинпинг настоји да редефинише појам узорног кинеског грађанина, откако је дошао на власт 2012.

Тако је 2019. године Комунистичка партија Кине објавила "смјернице за моралност" које укључују упутства како да се буде љубазан, путује с мањим "угљеничним отиском", или вјерује Сију и партији.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана