Какви су планови Трампа и Харисове за Западни Балкан
ВАШИНГТОН - Потпредсједница САД и демократски предсједнички кандидат Камала Харис изјавила је да ће, уколико буде изабрана за предсједницу, подржати земље Западног Балкана у борби против корупције и наставку евроатлантских интеграција, док је бивши амерички предсједник и републикански кандидат Доналд Трамп обећао економску сарадњу и јачање безбједности у том региону.
Представници изборних штабова Харис и Трампа у писаном одговору македонском сервису Гласа Америке објаснили су ставове предсједничких кандидата уочи избора у САД који се одржавају данас.
"Харис је досљедно заговарала унапређење демократије, владавине права и борбу против корупције. Борба против корупције је суштински интерес америчке националне безбједности, што је један од разлога због чега је Харис у потпуности посвећена унапређењу евроатлантских аспирација земаља Западног Балкана. НАТО и ЕУ почивају на заједничким демократским вриједностима, укључујући јаке, независне и одговорне институције", навео је портпарол изборног штаба Камале Харис у кратком одговору на питање о будућој политици демократа према Западном Балкану.
Данас избори у САД: Копља ломе на "плавом зиду" и "сунчаном појасу"
Амерички предсједник Џозеф Бајден је 2021. године потписао извршну наредбу којом је предвиђена блокада имовине и спречавање уласка у САД одређеним особама које доприносе дестабилизацији Западног Балкана, за радње које, између осталог, укључују корупцију.
Из Трамповог изборног штаба су Гласу Америке послали нешто дужи одговор на питање о политици према Западном Балкану.
Христос Марафацос, потпредсједник Националног комитета за различитост у Трамповом изборном штабу наводи да ће, ако републикански кандидат поново буде изабран, његова политика "наглашавати прагматична партнерства усмјерена на стабилност, економске могућности и борбу против корупције".
"Трамп разумије да прави мир долази од јаких, самодовољних држава. Његова администрација би се фокусирала на јачање економске снаге и безбједности балканских земаља, омогућавајући им да се одупру корупцији и спољном притиску. То значи подршку стратешким економским трговинским споразумима и антикорупцијским мјерама не само ријечима, већ кроз дјелотворна партнерства, дељење ресурса и обуку која јача локалне институције", навео је Марафацос.
Он тврди да је спољна политика Бајденове администрације на Балкану "обиљежена нерадом, празним обећањима и недостатком посвећц́ености истинском разумијевању јединствених изазова региона".
Марафацос је рекао да се, умјесто спровођења значајних економских иницијатива и иницијатива за развој у земљама Западног Балкана, Бајденова администрација опредијелила за пасиван приступ.
Током првог Трамповог мандата, представници Београда и Приштине потписали су Вашингтонски споразум у септембру 2020. године.
У посредовању за постизање договора учествовао је тадашњи Трампов изасланик за дијалог Београда и Приштине Ричард Гренел.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.