Како је Хамас обмануо Мосад

ГС
Foto: Тицдн.ит

ТЕЛ АВИВ/ГАЗА - Напад палестинског Хамаса затекао је службе за националну безбједност Израела потпуно неспремним, што је прилично изненађујуће, с обзиром на обим ових напада, који су истовремено покренути са мора, из ваздуха и са копна, залазећи дубоко у територију Израела, извјештава „Блумберг“.

Израелске обавјештајне службе имају репутацију једних од најсофистициранијих на свијету. 

Појас Газе једно је од најбоље контролисаних мјеста на планети, гдjе се прислушкују телефонске линије, а територија се стално будно прати преко сателита.

Израелу и САД ће бити потребне године да отклоне све пропусте који су омогућили Хамасу да их изненади. За сада је једино јасно да је Хамас ј прислушкивање израелских служби и да је искористио претјерано самопоуздање Израелских одбрамбених снага (ИДФ), које су вјеровале да могу спријечити ракетне нападе Хамаса.

Хамас је користио шифровану технологију

„Сумњам да је Хамас био у стању да држи овако огромну операцију у тајности“, изјавио је Бет Санер, бивши замјеник директора израелске Националне обавештајне службе и додао: „Операција је укључивала много инструктора, обуку, као и уношење великих количина муниције“.

„Подијелили су се у ћелије и одржавали строго затворене састанке. Свака група се бавила различитим сегментима операције. Веома мало људи је знало за цио план“, додао је Санер.

У суботу је 1.000 бораца Хамаса провалило високотехнолошки опремљену ограду, која је требало да штити Израел од напада из Газе.

Неименовани извор, упознат са израелским обавештајним операцијама, изјавио је да успјех који је остварио Хамас прије свега значи да војним обавјештајним службама Израела недостају обавештајно квалитетни извори из самог руководства Хамаса.

Могуће је и да се планирање операције Хамаса ослањало на шифровану технологију, тврди Ендрју Борен, извршни директор компаније „Флешпоинт“ и бивши шеф у америчком Центру за борбу против тероризма. „А можда је постојала и компонента тајне комуникације уз помоћ неких уређаја“, додао је Борен.

Алон Арвац, бивши припадник израелске јединице 8200, која је одговорна за прикупљање обавјештајних војних података, сматра да је Хамас онемогућио израелским службама да прислушкују телефоне и да пресрећу електронску пошту. То укључује неке технике које је раније користио Израел.

Како су прењеле „РИА Новости“, позивајући се на извјештај сајта „Баваба“, израелске обавјештајне службе касно су реаговале на напад Хамаса због чињенице да борци Хамаса користе „хуавеј“ опрему, коју западне и прозападне обавештајне агенције тешко прислушкују.

Коришћење „Хуавеј“ уређаја једна је од доминантних теорија на друштвеним мрежама, која објашњава неуспјех израелске обавештајне службе. Са овом теоријом слаже се и бивши члан Ал Каиде, а потом агент МИ6 Амен Дин. Према његовим ријечима, лидери и милитанти Хамаса углавном користе „Хуавеј“ и паметне телефоне.

„Очигледно је да је Хамас научио како се прикупљају обавјештајни подаци и како да избјегне цурење сопствених података“, закључио је Арвац.

Све већа софистицираност Хамасовог обавештајног апарата

Од посебне помоћи Хамасу су били и подземни тунели, чиме је избјегао израелске сателите. Хамас је годинама скривао оружје у тунелима, тврди извор упознат са америчким обавештајним подацима. Зато су израелски напади на надземна складишта Хамаса били неуспјешни.

Хамасу је у планирању напада помогла све већа софистицираност његовог обавјештајног апарата. Откако је ова организација преузела контролу над Газом 2007, могућности Хамаса су драматично порасле, тврди се у истраживању из маја 2023, које је објављено у часопису „Интелиџенс енд нешенел секјурити“.

Војно-обавештајно одјељење Хамаса обезбједило је значајне ресурсе за посматрање границе са Израелом и за прислушкивање тактичких комуникација ИДФ. Хамас је прикупио важне податке о наоружању, обуци и распоређивању израелских трупа, наводи се у истраживању.

„Ови подаци су показали да је израелска граница слабо опремљена. Могли су да приђу довољно близу и да детонирају експлозив“, изјавио је Кенет Кацман, стручњак за Блиски исток Конгресне истраживачке службе и додао: „Све те информације су омогућиле Хамасу да се темељно припреми за напад“.

Израелска влада се сада суочава са оптужбама да је Служба националне безбједности увучена у унутрашње сукобе у самом Израелу. Многи Израелци су мјесецима протестовали против покушаја премијера Бењамина Нетанијахуа да смањи овлашћења државног правосуђа.

„Тајмс оф Израел“ је у понедјељак објавио да су египатски обавјештајци неколико пута упозорили Израел да Хамас планира „нешто крупно“. Осим тога, умјесто да се усредсреде на Газу, израелски званичници су се концентрисали на Западну обалу.

Канцеларија израелског премијера демантовала је ове извештаје, саопштавајући да „никакво упозорење није стигло из Египта“ и да „премијер није разговарао са шефом египатске обавештајне службе од формирања владе, било директно било индиректно“.

Постоје и мишљења да је Израел постао превише самоувјерен, јер му је технолошка софистицираност пружила претјерани осећај сигурности. Прије две године, израелско ваздухопловство објавило је чланак под насловом „Способност ИДФ-а да уништи ракете прије него што буду лансиране“.

Током рата у Гази 2014, ИДФ је напао „на стотине терориста у тренутку док су испаљивали ракете на Израел. Неки су погођени непосредно прије лансирања“, наводи се у чланку, преноси Курир.

Изгледа да је Израел погрешно схватио и мотивацију и способности Хамаса, јер није предвидео могућност напада на своју територију, додао је Санер.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Galerija
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана