Избори у САД: Почело гласање, објављени први резултати
Демократски кандидат за предсједника САД Камала Харис и републикански кандидат Доналд Трамп изједначени су са по три гласа у малом граду Диксвил Ноч у Њу Хемпширу, првом мјесту које је гласало и из којег су објављени резултати.
Насеље, смјештено уз границу САД-а и Канаде на сјеверном дијелу Њу Хемпширу, отворило је и затворило бирачко мјесто одмах након поноћи по локалном времену у традицији која датира из 1960. Учествовала су четири републиканца и два гласача која нису припадници странака.
Иако Диксвил Ноч не може увијек предвидјети коначног побједника, или чак избор државе, његово гласање, упркос смањењу становништва, успјешна је прича за локалне вође.
По традицији, сви бирачи с правом гласа окупљају се у сада успаваном хотелу Балсамс у Диксвил Ноч како би тајно гласали након што се бирачка мјеста отворе у поноћ. Након сваког гласања, гласови се збрајају и резултати објављују, сатима прије било којег другог мјеста, што га чини одредиштем за националне извјештаче, којих је често више од гласача.
Лес Отен, један од градских гласача и водећи развојни програм за Балсамс, назвао је рано објављивање резултата "лекцијом грађанског права за земљу", додајући да "ако можемо помоћи људима да изађу и схвате да је гласање важан дио њихових права као америчких грађана, то је можда кључ онога што радимо".
Отен је рекао да очекује почетак пројекта обнове сљедећег љета. У међувремену, рекао је, "све док смо овдје и власници смо имовине и имамо, знате, своју четкицу за зубе у нашим купатилима, могли бисмо искористити своје право гласа".
Гласачи Диксвил Ноча подржали су демократског кандидата на посљедњим и претпосљедњим предсједничким изборима, при чему је општина 2020. једногласно дала пет гласова за предсједника Џоа Бајдена, а Хилари Клинтон 2016. освојила је четири од седам гласова — два су припала Трампу, а један либертаријанском кандидату Гарију Џонсону.
За побједу на изборима биће потребно барем 270 гласова електора, а најважније ће бити гласање у државама Аризони, Џорџији, Мичигену, Невади, Сјеверној Каролини, Пенсилванији и Висконсину.
Према писању америчких медија и изјавама званичника, очекују се прилично неизвјесни избори, а у анкетама се дају једнаке шансе и Трампу и Херисовој.
Кандидати су јуче одржали посљедње митинге у оквиру предизборне кампање.
Би-Би-Си пише да се побједник на изборима понекад прогласи касно у изборној ноћи или рано ујутру сљедећег дана. Међутим, овај пут се очекују заиста неизвјесни избори у бројним савезним државама САД, што би могло да значи да ће медији дуже чекати прије него што на основу излазних анкета прогнозирају ко је побиједио.
Минимална разлика у гласовима могла би да значи и поновно пребројавање гласова, као што је то понекад случај у Пенсилванији, гдје се поново броје гласови уколико разлика буде пола процента. Маргина 2020. године била је тек нешто изнад 1,1 одсто.
Након претходних избора, који су одржани 3. новембра 2020. године, телевизијске мреже у САД прогласиле су побједу Џозефа Бајдена четири дана касније, док су 2000. године избори одржани 7. новембра, а резултати саопштени 12. децембра, због неизвјесног гласања у Флориди.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.