И њемачка амбасадорка била дио скандала у канадском парламенту

Танјуг
И њемачка амбасадорка била дио скандала у канадском парламенту

БЕРЛИН - Министарство спољних послова Њемачке потврдило је да је амбасадорка те земље у Отави, Сабине Шпарвасер, била дио скандала у канадском парламенту, када су присутни овацијама поздравили бившег украјинског есесовца.

Портпарол министарства Себастијан Фишер је на конференцији за штампу рекао да њемачка амбасадорка, док је аплаудирала Јарославу Хунки, није знала за његову прошлост и припадност једницама Вафен СС, јавља РТ.

Посланици канадског парламента су у петак стајали и аплаудирали 98-годишњем Хунки који је им је представљен током посјете украјинског предсједника Владимира Зеленског.

Зеленски и канадски премијер Џастин Трудо су, такође, учестовали у овацијама.

Спарвасерова једноставно није знала за Хункину нацистичку припадност када се придружила другима у аплаудирању, каже Фишер.

Он је рекао да је тај инцидент био неприхватљив, али је додао да њемачком дипломати није био познат Хункин прави идентитет јер његово присуство није било унапријед најављено.

РТ указује да је предсједавајући Доњег дома канадског парламента Ентони Рота представио Хунку као “борца за независност Украјине против Руса”, што је, како се додаје, сугерисало да је служио на страни сила Осовине.

На питање како је могуће да Шпарвасерова није схватила каква је била Хункина припадност, иако је речено да се борио против Црвене армије, Фишер је рекао да су постојала и “друга могућа објашњења” за његову улогу у рату.

На примјер, каже Фишер, Хунка је могао бити борац Пољске домовинске војске, која се борила и против немачких и против совјетских снага.

Ентони Рота је у уторак поднио оставку на своју функцију и извинио се због грешке.

Хунка је био добровољац у 14. Вафен гренадирској дивизији СС-а “Галиција”, састављене од Украјинаца, која је позната по звјерствима над Јеврејима и Пољацима на Источном фронту.

Њемачки колаборационисти из Украјине побили су хиљаде Пољака током Другог свјетског рата. Хунка је био међу хиљадама украјинских бораца којима је било дозвољено да емигрирају у Велику Британију и Канаду након Другог светског рата.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана