Група великих америчких банака убацила 30 милијарди долара у банку Фрст рипаблик

Танјуг
Група великих америчких банака убацила 30 милијарди долара у банку Фрст рипаблик

ВАШИНГТОН - Група великих америчких банака убацила је 30 милијарди долара у мању регионалну банку Фрст рипаблик, за коју се сматра да је у опасности да пропадне.

Тај потез услиједио је у тренутку када власти у САД покушавају да зауставе панику након низа колапса америчких банака, објавио је BBC.

ако се наводи, забринутост у вези са банкарским сектором проширила се широм свијета, изазивајући страх од кризе.

Извјештаји о плановима за помоћ 11 банака, које предводе ЈП Морган и Ситигруп, помогли су у подизању финансијских тржишта и довели до повећања акција у банци Фрст рипаблиц за више од 20 одсто у једном тренутку, што је изазвало застоје у трговини.

Та банка са сједиштем у Сан Франциску доживјела је пад цијене акција за готово 70 одсто током прошле седмице пошто су инвеститори били забринути да је то сљедећа банка у ризику од навале клијената који повлаче своје депозите.

-Овај израз подршке групе великих банака је веома добродошао и показује отпорност банкарског система - рекли су амерички финансијски званичници.

Проблеми у банкарском сектору појавили су се у САД прошле седмице када је банка Силицијумска долина (СВБ), 16. највећи кредитор у земљи, пропала, што је највећи губитак америчке банке од 2008. године.

Пропаст њујоршке Сигначер банке услиједило је два дана касније. Власти су реаговале гарантовањем депозита изнад уобичајених граница у покушају да спријече даље повлачење банкарских депозита, али финансијска тржишта су остала нестабилна.

Америчка централна банка пријавила је пораст хитних кредита банкама, са 318 милијарди долара неотплаћених кредита од сриједе, у односу на 15 милијарди долара недјељу дана раније. То укључује отприлике 12 милијарди долара понуђених кроз фонд створен након колапса СВБ.

У говору пред политичарима у Вашингтону, америчка министарка финансија Џенет Јелен рекла је да депоненти треба да имају повјерења у систем, истовремено признајући озбиљност те епизоде. У међувремену, потпредсједник Европске централне банке (ЕЦБ) рекао је да је банкарска индустрија у Европи „отпорна” и да су тамошње фирме ограничено изложене утицају институција у САД. Централне банке широм свијета су током прошле године нагло подигле трошкове задуживања у покушају да обуздају темпо укупног раста цијена, односно инфлацију.

Ти потези су смањили вредности великих портфеља обвезница које су банке куповале када су стопе биле ниже, што је промјена која је допринијела колапсу банке Силицијумска долина.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана