Фон дер Лајен: ЕУ неће толерисати агресију у Украјини или на Индо-Пацифик

Танјуг
Фон дер Лајен: ЕУ неће толерисати агресију у Украјини или на Индо-Пацифик

МАНИЛА - Предсjедница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је данас да Европа неће толерисати ''агресију у Украјини или на Индо-Пацифику'', и потврдила европско признање одлуке суда УН из 2016. којом се не признају наводни експанзивни захтjеви Кине у Јужном кинеском мору.

Она је током званичне посете Филипинима, прве на највишем нивоу у скоро 60 година односа ЕУ са том земљом, истакла да је ЕУ спремна да појача сарадњу са Филипинима како би подстакла регионалну поморску безбjедност ''дељењем информација, проценом претњи и јачањем филипинске обалске страже'', преноси АП.

Говорећи на заједничкој конференцији за медије са филипинским предсjедником Фердинандом Маркосом Јуниором, Фон дер Лајен је нагласила потребу за безбjедносном сарадњом, наводећи руску инвазију на Украјину, која је ''показала колико су ауторитарни лидери спремни да дjелују на своје пријетње''.

''Због тога Европа подржава храбру борбу Украјине против агресора јер се нелегална употреба силе не може толерисати, ни у Украјини, ни у Индо-Пацифику. Безбедност у Европи и безбједност у Индо-Пацифику су недељиве. Изазови поретку заснованом на правилима у нашем међусобно повезаном свету утичу на све нас, због чега смо забринути због растућих тензија у Индо-Пацифику'', рекла је Фон дер Лајен.

Фон дер Лајен је поновила да ЕУ признаје одлуку суда УН која ''поништава кинеске територијалне претензије на Јужно кинеско море, базиран на историјским основама'', а коју је Кина одбацила као лажну и којој пркоси. АП наводи да је Кина такође ''упозорила САД и њихове савезнике да се не мешају у, чисто азијски спор''.

Агенција оцјењује да посета Фон дер Лајен долази у тренутку када ЕУ процењује да ли да прошири посебне трговинске подстицаје за Манилу, укључујући смањене царине за широк спектар производа.

Трговински подстицаји Европске уније у оквиру такозване Генерализоване шеме преференцијала за Филипине и седам других земаља у развоју заснивају се на њиховом придржавању више од двадесетак међународних конвенција о људским и радничким правима, заштити животне средине и добром управљању. (Крај) ирд/јбу

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана