Европол: Криминалне мреже инфилтриране у легалне бизнис токове у ЕУ

Танјуг
Европол: Криминалне мреже инфилтриране у легалне бизнис токове у ЕУ

БРИСЕЛ - Криминалне мреже ушле су у легалне бизнис токове у Европској унији и чврсто се ослањају на корупцију да би развијале своје активности, оцијенила је данас агенција АП на основу данас објављеног извјештаја Европола (Еуропол).

Европол је идентификовао 821 нарочито претећу криминалну мрежу, с више од 25.000 чланова у ЕУ.

Према агенцији ЕУ за полицијску сарадњу, 86 одсто тих мрежа способно је да се инфилтрира у легалне привредне токове да би сакриле своје активности и “опрале” прљав новац.

Европол наводи пример вође банде идентификованог као италијански бизнисмен аргентинског порекла који живи у Марбељи, у Шпанији, који је специјализован за кријумчарење дроге и прање новца а води неколико компанија, укључујући једну која увози банане из Еквадора у ЕУ. 

Тај бизнисмен је такође власник спортских центара у Марбељи, тржних центара у Гранади и неколико барова и ресторана, наводи Европол.

Према извештају агенције ЕУ, један Албанац, сарадник тог бизнисмена, живи у Еквадору и задужен је за кријумчарење кокаина из Колумбије у Еквадор, као и даљу дистрибуцију те дроге у ЕУ.

“Еквадорске компаније за (извоз) воћа користе се као параван за те криминалне активности”, саопштио је Европол.

Европол такође истиче породице из познате италијанске мафијашке организације Ндрангета, које профит од кријумчарења дроге и оружја, као и утаје пореза, улажу широм Европе у некретнине, супермаркете, хотеле и друге комерцијалне активности.

Наводи се и да је једна од карактеристика тих мрежа њихова структура без граница, односно чињеница да су њихови чланови из 112 земаља.

Кад су у питању њихове криминалне активности, највећу забринутост за европске званичнике представљају кријумчарење дроге и корупција.

Као кључна активност истиче се трговина дрогом, пошто су рекордне количине кокаина заплењене у Европи а насиље повезано с тим постаје све уочљивије у многим земљама ЕУ као што су Белгија и Француска. Половина најопаснијих криминалних мрежа укључено је у кријумчарење дроге, што им је, или једина активност, или део њиховог “портфолија”, преноси АП.

Више од 70 одсто криминалних мрежа у ЕУ учествује у корупцији “како би олакшали криминалне активности или обструирали” рад полиције и судова, а 68% тих мрежа користе насиље и застрашивање, наводи Европол. 

“Организовани криминал је једна од највећих претњи данашњице, претњи друштву корупцијом и екстремним насиљем”, рекла је европска комесарка за унутрашње послове Илва Јохансон.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана