Екстремно сиромаштво могло би бити искориењено на глобалном нивоу до 2050.

Tanjug
Foto: Ketto

ЛОНДОН- Екстремно сиромаштво би могло коначно да буде искорењено до 2050. године захваљујући повећаној стопи економског раста у земљама са ниским и средњим приходима, предвиђа се у извјештају Центра за глобални развој (ЦГД), непрофитном трусту мозгова са сједиштем у Вашингтону.

  Иако је пандемија ковида-19 успорила напредак у процесу искорењивања екстремног сиромаштва и створила додатне изазове на том путу, та штета може имати веома ограничен утицај на даљи глобални економски раст, наводи се у извјештају ЦГД, преноси лондонски Гардијан.

   "Знамо да ће свет изгледати другачије 2050. године и да ће климатске промене донети још већу забринутост у будућности. Ипак, не можемо дозволити да то утиче и засени чињеницу да континуирани економски раст не сме никога да остави у најочајнијем сиромаштву, које је било судбина велике већине човечанства током већег дела историје", рекао је Чарлс Кени, виши сарадник у ЦГД и један од аутора извјештаја.

  Он је указао да ће неједнакост вјероватно остати и да ће сиромаштво и даље постојати, али већи раст би требало да допринесе да већина људи има стабилно запослење и приходе.

   Аутори извјештаја су предвидели знатно спорији раст у земљама са високим дохотком у наредне две деценије и раст БДП за свега 20-ак одсто, док ће се у земљама са ниским и средњим дохотком стопа раста удвостручити.

 

    

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана