Економист: Пуч у Нигеру срушио наде Макрона о "новој ери" у односима са Африком

Танјуг
Економист: Пуч у Нигеру срушио наде Макрона о "новој ери" у односима са Африком

ПАРИЗ - Војни пуч у Нигеру прошле недеље озбиљно је пољуљао наде француског предсједника Емануела Макрона да ће се успоставити "нова ера" у односима Француске и афричког континента, пише Економиста.

Демонстранти у Нијамеју, главном граду Нигера, 30. јула су викали: "Доле Француска". Гомила је напала француску амбасаду, запалила врата и разбила прозоре.

Већ 1. августа, Француска је започела евакуацију својих држављана и грађана других европских земаља из Нигера.

На основу билатералног споразума о одбрани, Француска у Нигеру има сталну војну базу опремљену борбеним авионима, беспилотним летелицама и тренутно са око 1.500 војника.

Француски војници су били присутни и у Малију, где их је у једном тренутку било чак 2.500. Међутим, пад владе праћен државним ударом и одлука хунте да ангажује плаћенике из паравојне групе "Вагнер", промијенили су ту ситуацију.

До августа 2022. године, сви француски војници су напустили Мали, поневши са собом око 1.000 возила.

Два државна удара у Буркини Фасо прошле године задала су додатне ударце Француској. Вође другог пуча наредиле су свим француским трупама да оду, што су оне и учиниле ове године.

Макрон је помјерио Француску у правом правцу, наводи Економиста и подсећа да је Француска вратила уметничка дела из музеја у Паризу, француски предсједник је обећао да ће укинути регионалну валуту коју подржава Париз и затражио опроштај за улогу своје земље у геноциду у Руанди 1994. године.

Рекао је да је ера Француске завршена и "заиста, Париз је дјеловао више као партнер, мање као шеф", наводи лист.

Проблем је у томе што је све то стигло прекасно, с обзиром на то да су Кина, Русија и Турска инвестирале, давале позајмице и обезбјеђивале уговоре у западној Африци.

Истовремено, Кина је замијенила Француску као главног извозника у региону, а САД воде велику обавјештајну операцију из Нигера.

Због своје колонијалне историје, Француска је често, пише лист, издвајана због политичких недосљедности које се понекад занемарују у случају других сила.

Француска је једина бивша колонијална сила која је одржавала велике војне базе на континенту, за разлику од Белгије, Велике Британије и Португала који немају базе.

"Главна ствар у Нигеру је његова демократска будућност и стабилност Сахела, али за Француску је то такође тест њене способности да поврати утицај и преобликује свој безбједносни приступ континенту", додају из Форин офиса.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана